UST CZORNA 2009 OBÓZ ZNAKARSKI

znk2W pierwszym tygodniu sierpnia, w dniach 1 – 8. 08. 2009, na ukraińskim Zakarpaciu, w okolicy miejscowości Ust Czorna, już po raz trzeci spotkali się wolontariusze z kilku krajów, by znakować szlaki turystyczne w Gorganach i na Świdowcu. Od ubiegłego roku, patronat nad wytyczaniem nowych szlaków turystycznych na Zakarpaciu objęła ukraińska służba ratownictwa górskiego – HPRZ MNS (Mountain Search and Rescue) – Sekcja Ministerstwa Spraw Specjalnych. Ukraińska służba ratownictwa górskiego we współpracy z Czeskim Turystycznym Towarzystwem Karpackim, czeskimi i polskimi turystami oraz stowarzyszeniem Karpackie Ścieżki oznakowała już wiele szlaków turystycznych. Obecnie w regionie Iwano – Frankowskim jest około 400 km tras (w okolicach Osmołody i Bystrzycy), a na Zakarpaciu około 250 km (wokół Ust Czornej i Koloczawy).

znk3W tym roku w Ust Czornej do znakowania zameldowało się 28 uczestników, w tym 10 Polaków, 16 Czechów i 2 Ukraińców. Przejazd przez granicę słowacko – ukraińską ułatwiły nam władze Ukraińskiej Służby Górskiej, miło było przejechać pasem dyplomatycznym bez zbędnych formalności. W tym roku w Ust Czornej gościł również Karl Markvart, przewodniczący Rady KCT, który systematycznie pomaga w tworzeniu nowych szlaków na Zakarpaciu. W tym roku praca przeniosła się na połoniny Świdowca, z którego poprowadzono alternatywne ścieżki schodzenia. Po konsultacji z lokalnym urzędem górskim oraz mając na uwadze zeszłoroczny tragiczny wypadek w dolinie Turbatu z udziałem polskich turystów, uznano, iż potrzebne są jakieś alternatywne zejścia z grzbietu Świdowca.

znk4Zmieniony został też przebieg zielonego szlaku na Uroczysko Piekło w dolinie Płajskiej. Ze względu na masową wycinkę drzew na końcowym odcinku szlaku poprowadzono go nową drogą leśną i skierowano na dawną granicę Polsko – Czechosłowacką (patrz mapka).

W tym roku udało się zrealizować pełny zakres prac, m.in. ustawiono 9 drogowskazów (w tym 5 zostało dostarczonych na szczyty i tam zabetonowanych). Wszystkim wolontariuszom należą się wielkie podziękowania za zaangażowanie, wytrwałość i pracę nawet przy złej pogodzie. W tym roku znaczącej pomocy udzielili: Ukraińska Służba Ratownictwa Górskiego HPRZ – MNS, szef Karpackiego HPRZ Wiktor Opalenik oraz jego zastępca Piotr Mytro, Jurij Košťák – szef Służby Górskiej w Ust Czornej.

znk5Specjalne podziękowania dla darczyńców i sponsorów, szczególnie dla firmy Apollo Art za duże dofinansowanie oraz wszystkim wolontariuszom, którzy bez wynagrodzenia pracowali w górach. Lista sponsorów

Szlaki oznakowane 2009:

– szlak niebieski Ust Turbat – Ust Gladyn – Okule / 17 km
– szlak żółty Ust Gladyn – źródła Cisy – Okule / 6 km
– szlak niebieski Przełęcz Okule – Trojaska / 9 km
– szlak zielony wieś Krasna – Tempa / 12 km
– szlak żółty dolina Mokranki – Przysłup / 4 km
– szlak czerwony Stohy – Tempa / 5 km

Poniżej kilka zdjęć z tegorocznych prac.

ŹRÓDŁO: Portal: Karpaty.travel.pl

No votes yet.
Please wait...