Karpaty Rumuńskie: Jezioro Gura Apelor

Posted by

Jezioro Gura Apelor położone jest w Karpatach południowych na styku trzech potężnych masywów górskich. Wyznacza ono granicę pomiędzy górami: Retezat, Godeanu i Ţarcu. 420 ha jezioro zbiera wody trzech największych rzek spływających z okolicznych gór: Râu Mare, Râul Şes i Lăpuşnic Mic. Mimo to, wody te nie są w stanie efektywnie napełniać tak potężnego zbiornika, którego objętość wynosi 225 milionów metrów sześciennych. Z tego powodu zalew zasilany jest dodatkowo wodami sąsiednich zlewisk za pomocą podziemnych sztolni.

Inwestycja ta, to kolejny szalony pomysł „Słońca Karpat”. Pomijając problemy z zasilaniem jeziora dodatkowo okazało się, że potoki spływające ze stromych stoków górskich niosą ze sobą bardzo dużo żwiru i piachu, przez co zbiornik szybko się zamula. Woda niesie tu też duże ilości drewna, którego kumulacje można zaobserwować przy zaporze. Jako że komunistyczny przywódca Rumunii lubił duże budowle, to zapora, której budowa rozpoczęła się w 1975 roku jest najwyższą tego typu budowlą w Europie. Wysokość tamy wybudowanej na wysokości 1000 m n.p.m. wynosi 168 m., i przegrywa nawet z nią dużo potężniej wyglądająca zapora na Jez. Vidraru (166,8m) w Górach Fogaraskich.

Jez. Gura Apelor jest jednym z dziesięciu sztucznych zbiorników, które powstały na Râu Mare i pierwszym licząc od źródeł rzeki. Można tu dojechać asfaltową szosą z Haţeg, widokowa drogą wije się pomiędzy wzgórzami Retezatu i Ţarcu. Tuż za zaporą kończy się dobra nawierzchnia i dalej północnymi brzegami jeziora jedziemy już drogą szutrową. W tym miejscu zaczyna się też teren Parku Narodowego Retezat, więc aby dalej jechać, trzeba przy domku ze szlabanem wykupić bilet. Na końcu wschodniej odnogi zbiornika droga rozgałęzia się, skręcając w prawo objedziemy jezioro od południa, a jadąc prosto, wjedziemy w głąb Gór Retezat do polany zwanej Gura Bucurei – to popularne i dogodne miejsce do wyjścia w najwyższe partie Retezatu.

GPS: 45.33922, 22.72152

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *