Rumuńskie Cetăţile Ponorului położone jest na płaskowyżu Padiş, w górach Bihor, w rejonie Karpat zwanym Apuseni. Padiş to wielki płaskowyż, lub raczej coś w rodzaju połoniny. Wysokość tego pasma waha się w granicach 1200 – 1400 m n.p.m., tworząc przepiękne krajobrazy, ale to nie one są największą atrakcją tego miejsca. Padiş to jeden z największych obszarów krasowych w Europie, jego zakątki kryją niesamowite zapadliska, jaskinie, studnie, podziemne rzeki i wywierzyska.
Cetăţile Ponorului, zwane w Polsce Twierdzą Ponoru, to wielkie zapadlisko tworzące w sumie trzy wielkie kotliny. Schodzi się tu przy pomocy łańcuchów, drabinek i innych ułatwień, których stan nie wzbudza zbyt wielkiego zaufania. Choć słychać szum potoku to nigdzie w około go nie widać, pojawia się nagle wypływając z pod ziemi i spływa pięknymi kaskadami na dno zapadliska. Na samym dole przepływa przez wielką skalną bramę i kryje się w jaskini, płynąc pod ziemią kilka kilometrów by na powierzchnie wypłynąć u podnóża Padiszu. Wchodząc pośród wapiennych skał do pierwszego kotła, zobaczymy największy w Europie portal jaskiniowy (74 m).
Cetăţile Ponorului składa się z trzech takich kotłów zwanych tu Doline. Do wszystkich trzech możemy się dostać, podziwiając skalne portale i jaskinie. Istnieje też możliwość przejścia z jedego zapadliska do drugiego jaskinią z podziemną rzeką. Nie polecam jednak tej opcji osobom bez przygotowania jaskiniowego. Trasa nie posiada żadnych elementów asekuracyjnych, a przechodząca gdzieś w pobliżu burza, może wypełnić bardzo szybko całą jaskinię wodą.
Po obejrzeniu trzech zapadlisk, możemy wdrapać się szlakiem na górę i obejść Cetăţile Ponorului górą na około. W kilku miejscach otworzą nam się piękne widoki na kotły. Na płaskowyż Padiş poprowadzono w ostatnich latach wygodną asfaltową drogę, tylko kilkukilometrowy odcinek do polany Glăvoi jedziemy drogą szutrową. Na polanie znajdziemy oficjalne pole biwakowe, musimy też pozostawić tu auto, dalej ruch jest zabroniony i musimy iść pieszo.
GPS: 46.5631, 22.70148