Libuchora – Bieszczady Wschodnie – Ukraina

Posted by
dsc02352
Libuchora

Libuchora jest niesamowitą wioską, położoną w sercu Bieszczadów Wschodnich, w której czas zatrzymał się w miejscu. Położona jest u podnóża Starostyny (1228 m n.p.m.), nad potokiem o nazwie Libuchora. Wieś rozciągnięta jest w długiej dolinie, otoczonej od północy wzgórzem Kruhła, a od południa Jedliną. Stanowi dobre miejsce do wypadów na Starostynę, a także dalej na Pikuj. Doceniono to już nawet w latach trzydziestych, gdyż Przemyskie Towarzystwo Narciarzy wybudowało na północnym stoku Ostrego Wierchu schronisko turystyczne. Obiekt w czasie wojny został spalony i rozkradziony, a dziś można jeszcze odszukać zarys fundamentów. Libuchora liczy 12 kilometrów długości, a największą jej atrakcją są stare, kryte strzechą zabudowania gospodarskie.

dsc02462
Kobiety z Libuchory

Im dalej przesuwamy się w głąb doliny, tym bardziej cofamy się w czasie, obserwując przeszło stuletnie chaty, w których nadal toczy się życie. Wiele osób określa Libuchorę mianem „Żywy skansen” i niewątpliwie jest to prawdą. Starsi mieszkańcy żyją tutaj prawie jak sto lat temu. Wnętrza chat niewiele różnią się od tego, co dziś można oglądać w skansenach. Poza elektrycznością, stojącym telewizorem, i jakimś drobnym sprzętem AGD trudno się zorientować że mamy XXI wiek. Wnętrze takiej chałupy składa się z czterech pomieszczeń: sieni, izby, stodoły i obory. Częścią mieszkalną jest izba w której najważniejszym elementem jest piec, tutaj mieszkańcy gotują, jedzą i śpią. Chałupy są półkurne, oznacza to, iż nie posiadają kominów, a dym odprowadzany jest na strych, zaś dalej przez otwory dymnikowe w dachu. Na zewnątrz też niewiele się zmieniło przez ostatnie stulecie, na domach zawieszono jedynie anteny satelitarne.

dsc02441
Libuchora

Libuchora to nie tylko stara zabudowa, gdyż większość budynków jest z okresu powojennego, a z roku na rok przybywa całkiem sporo nowych obiektów. Oprócz zabudowy mieszkalnej znajdziemy tu również inne ciekawostki, takie jak kryte strzechą piwniczki, kapliczki, plecione z leszczyny płoty, czy ciekawe przydomowe urządzenia gospodarskie. Idąc przez wieś napotkamy wozy na drewnianych kołach, spacerujące prosiaki czy kobiety piorące ubrania w potoku. Libuchora ma dwie cerkwie, jedna znajduje się w dolnej części wsi, druga zaś w górnej. Natomiast po środku wioski znajdziemy dużą kaplicę modlitewną. Ludność trudni się tu głównie rolnictwem i pasterstwem, wykorzystując do tego sąsiadujące z wioską połoniny.

dsc02373
Libuchora, wnętrze chaty

Warto wybrać się tu jak najszybciej, gdyż wieś powoli zmienia swoje oblicze. Nieremontowane stare chaty popadają w ruinę i wypiera je powoli nowa zabudowa. W Libuchorze nie będziemy mieli problemu z noclegiem, ponieważ jest tutaj czynna cały rok turbaza, jak i kilka gospodarstw przystosowanych do przyjmowania turystów. Generalnie w każdym domostwie znajdziemy też jakiś pokój na nocleg. Nie ma jednak co liczyć wygody i wysoki standard, lecz warunki noclegowe są przyzwoite. Jedynym mankamentem jest dojazd, ponieważ od której strony byśmy nie próbowali dojechać do Libuchory musimy się liczyć z fatalną drogą, ale na szczęście przejezdną dla auta osobowego. Droga przez wieś również może nastręczyć trochę kłopotów, zwłaszcza w porze deszczowej zamienia się w wielkie błoto, zaś w górnej części wsi jedzie się praktycznie już potokiem.

GPS: 48.919554, 22.951641

GALERIA ZDJĘĆ – Libuchora

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *