Karpaty Rumuńskie: Mănăstirea Bistriţa – Góry Căpăţânii

Posted by

W górach Căpăţânii, w dolinie rzeki Bistriţa i u wylotu wąwozu o tej samej nazwie, w 1492 roku założono klasztor. Ufundował go hospodar Vlad Călugărul. Tuż za monastyrem w Jaskini św. Jerzego (Peștera Sf. Gheorghe) wykuto w skale pustelnię oraz świątynię. Jaskinia służyła mnichom jako schronienie podczas najazdów tureckich, chowano też tutaj wszystkie kosztowności klasztorne, by najeźdźca ich nie mógł zrabować.

Monastyr sporo ucierpiał podczas walk z bojarami w XVI wieku, jednak po zakończeniu konfliktu dali oni fundusze na jego odbudowę. Naprawa zabudowań trwała, aż do XIX wieku, lecz cerkiew nie dotrwała do obecnych czasów. Na jej miejscu postawiono w 1856 roku nową świątynię, którą możemy zobaczyć obecnie zwiedzając klasztor. Nieopodal, na wzgórzu zachowała się tzw. cerkiew szpitalna z 1520-21 roku. Podczas renowacji zyskała przedsionek i freski wewnątrz.

Zarówno zespół klasztorny, jak i sąsiadująca z nim jaskinia udostępnione są do zwiedzania. Dojedziemy tu z wioski Costesti, leżącej przy drodze krajowej nr 67, w pobliżu miasteczka Horezu. Jaskinię, zwaną też Jaskinią Nietoperzy (Peștera Liliecilor), zwiedzamy pod nadzorem siostry zakonnej, która oprowadzi nas po wspomnianej skalnej świątyni i pustelni. Na taką wycieczkę warto zabrać latarkę i ciepłą odzież.

GPS: 45.18837, 24.03965

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *