Sinaia Pałac Peleş

Posted by

W Rumunii, u stóp Bucegów, na wzgórzu górującym nad miastem Sinaia stoi Pałac Peleş. Jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych budowli w dolinie rzeki Prahova i w całej Rumunii. Powstał on na polecenie króla Rumunii Karola I wa latach 1873-1883. Na wzór szwajcarskiego zamku, rezydencję zaprojektował niemiecki architekt Wilhelm Doderer. Natomiast nad urządzaniem wnętrz pracowali ówcześni najlepsi architekci i dekoratorzy – Karel Liman, J. D. Heymann z Hamburga, August Bembé z Moguncji oraz Berhard Ludwig z Wiednia.

Pałac jak na owe czasy był bardzo nowoczesny i zastosowano tu wiele nowinek technicznych jak choćby to, że posiadłość w 1884 roku posiadała swoją elektrownię dzięki której cały pałac korzystał już z energii elektrycznej. Rezydencja posiadała też pierwszą w Rumunii salę kinową, która zaczęła działać już w 1906 roku. Tuż obok reprezentacyjnego pałacu dla rodziny królewskiej wybudowano też dwa mniejsze o nazwie Pałac Pelişor i Foişor. Kiedy po II wojnie światowej król Michał I Rumuński został zmuszony przez władze komunistyczne do abdykacji, pałac przejęło komunistyczne państwo.

Na szczęście nie zniszczono pałacu, tylko w 1953 roku na polecenie Nikolae Ceaușescu utworzono tu muzeum. Po obaleniu w Rumunii komunizmu pałac zwrócono rodzinie królewskiej. W 2006 roku przeprowadzono tu szereg remontów i udostępniono do zwiedzania. W pałacowym muzeum możemy zobaczyć piękną kolekcję broni, srebra, zegarów, rzeźb, szkła i witraży. Pałac Peleş jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Rumunii, więc w sezonie letnim i weekendy należy spodziewać się tu dużego ruchu turystycznego. Na zwiedzanie posiadłości lepiej więc wybrać mniej „gorący” termin.

GPS: 45.3598, 25.54239

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *