PEȘTERA TOPOLNIȚA

Posted by

Jaskinia Topolnita, znajduje się niedaleko małego klasztoru o tej samej nazwie, w centralnej części Wyżyny Mehedinti, między miejscowościami Marga i Ciresu, 30 kilometrów od Turnu. Wody Topolnitei zakumulowane pod ziemią torowały sobie drogę przez górę i tak wyżłobiły ogromne i niezwykle piękne korytarze.

Jaskinia ma długość ok. 11000 metrów. Jest drugą co do wielkości jaskinią w Rumunii i siedemnastą na światowej liście jaskiń. Korytarze rozciągają się na pięciu poziomach, a z nich wszystkich, korytarz Racovita jest jednym z najbardziej zachwycających miejsc tego typu w Karpatach. Korytarze, ogromne sale z wodospadami, kryją niezwykłe formy rzeźby, od których pochodzą też nazwy: Wielka Świeca (Marea lumanare), Las świec (Padurea cu lumanari), Wielka kopuła (Marele dom stalagmitic), Kryształowe Jezioro (Lacul de Clestar).

Korytarze jaskini Topolnita znajdują się na kilku poziomach, na skrzyżowaniu których znajdują się ogromne sale, gdzie można znaleźć liczne jeziora i widowiskowe formy krasowe. Rzeka Topolnita przedostaje się pod ziemię przez wyłom Prosacului I wypływa ujściem Ciocardie. Korytarz Emil Racovita ma 1570 m długości. W jaskini Topolnita odkryto ślady pozostawione przez ludzi jeszcze z epoki neolitu. Jest to ciepła jaskinia, temperatura waha się tutaj między 8,2 i 10,8 st.C.

Wartość jaskini podwyższają ogromne podziemne termy, ogromne pieczary, podziemny bieg rzeki, fauna jaskiniowa i kolonie nietoperzy. Jaskinia kryje liczne jeziora, stalaktyty i stalagmity, które zapierają dech w piersiach, i którym towarzyszy różnorodność form i kolorów, zaskakujące głębiny, labirynty, potoki i wodospady. Jaskinia Topolnita jest otwarta tylko kilka godzin w roku, w czasie święta o tej samej nazwie. Po za tym można ją zwiedzać tylko za zgodą Akademii Rumuńskiej.

Opracowanie i tłumaczenie: M. Paczkowska
foto: I. Jóźwik

GPS: 44.8184, 22.56342

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *