Mosna i jej warowny kościół

Posted by

mosna4Moşna /niem. Meschen/ jest to niewielka wioska położona w pobliżu Gór Fogaraskich, w dolinie Hârtibaciu, pomiędzy Sighisoarą a Sibiu. Pierwsze wzmianki o miejscowości datowane są na 1283 rok, zaś nazwa najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska tutejszego kapłana. Ze względu na lokalizację poza głównymi szlakami, niezbyt często jest odwiedzana przez turystów.

Osada leży 9 km na południe od Mediaş, więc, aby tam trafić należy zjechać z szosy nr 14 w kierunku Agnita – Sybin. Perłą Moşny jest położony w centralnej części wioski, kościół halowy, należący do największych tego typu obiektów w Rumunii. Świątynia została wzniesiona w XIV wieku, lecz w latach 1480 – 1486 została radykalnie przebudowana przez Andreasa Mordacia – kamieniarza z Sibiu.

mosna2Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu siedmiogrodzkiego są kościoły obronne, które powstawały ze względu na zagrożenia płynące ze strony imperium osmańskiego. Przykładem właśnie takiej budowli jest warowny kościół ewangelicko – luterański w Moşnie. Niewątpliwie jest on jedną z piękniejszych późnogotyckich świątyń w tym regionie. Gród kościelny otoczony jest wysokimi na 9 metrów, murami obronnymi z pięcioma wieżami oraz mocno ufortyfikowaną bramą. W wieżach nadal zachowane są cele, które chroniły mieszkańców wraz z dobytkiem w razie ataku.

mosna5Wewnątrz kościoła uwagę zwraca piękne, żebrowane sklepienie sieciowe, oparte na smukłych filarach międzynawowych, których ostatnia para przybiera kształt spirali, chór oraz zakrystia. W każdym szczególe wnętrza widać wyjątkowe umiejętności ówczesnych kamieniarzy. Oryginalny ołtarz, wykonany przez Vincentiusa w 1521 roku, obecnie znajduje się w kościele w Cincu, zaś składany tryptyk, który możemy podziwiać w świątyni pochodzi z 1834 roku. Warto zwrócić uwagę również na dzwonnicę, w której odnajdziemy dzwon o średnicy 2 metrów, odlany w 1515 roku. Według badań kościół wybudowany został na obrysie dawnej bazyliki, zaś w północno – wschodniej części świątyni odnaleziono ruiny gotyckiej kaplicy.

mosna3Obiekt na przestrzeni wieków był wielokrotnie modyfikowany i poddawany pracom konserwatorskim. Aktualnie świątynia wraz z niewielką ekspozycją udostępniona jest dla zwiedzających. Z najwyższych kondygnacji można podziwiać wspaniałą panoramę osady i okolic. Ze względu na niesamowitą urodę tego miejsca, jak i niepowtarzalny klimat, organizowane są tutaj plenery i kursy malarskie. Moşna nie jest miejscowością turystyczną, więc noclegi można znaleźć tylko w miejscowym Domu Parafialnym, który został wybudowany w 1794 roku. Dysponuje on 5 pokojami dla 26 osób.
GPS: 46.086799, 24.403167
Opracowanie & foto: I. Jóźwik, K. Wujkowska
Źródła: Przewodnik Rumunia, Wyd. Bezdroża, informacje własne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *