Hunedoara to miasto położone w Siedmiogrodzie nad rzeką Cemą, u podnóża Karpat Południowych. Od zachodu otaczają je Góry Poiana Rusca, od południa Góry Tarcului i Retezat, zaś od południowego wschodu Góry Surenau. Pomimo, iż miasto leży poza głównymi szlakami, to w pobliżu znajduje się duży węzeł komunikacyjny dróg E79 oraz E68. Hunedoara liczy około 80 000 mieszkańców, a jej największą atrakcją jest piętnastowieczny, neogotycki zamek rodu Hunyady.
Na początku istniała tu niewielka twierdza obronna, zaś przebudowę na zamek zainicjował w połowie XV wieku wojewoda siedmiogrodzki Jan Hunyady, zwany Przeklętym Jankiem. Następnie rozbudowę oraz nadanie renesansowego stylu, zamek zawdzięcza synowi Jana – Maciejowi Korwinowi, który w latach 1458 – 1490 był królem Węgier. Kolejnym modyfikacjom w stylu barokowym, zamek został poddany w XVII wieku, za sprawą Gábora Bethlena – księcia Siedmiogrodu.
Wysokie, pionowe mury, strome dachy i strzeliste wieżyczki, nadają zamkowi wygląd fortecy, lecz faktycznie był rezydencją królewską, a nie obiektem militarnym. Niewątpliwie w jego bryle zewnętrznej zwracają uwagę okrągłe wieże obronne, które wówczas były pomysłem dość innowacyjnym. Wewnątrz warto zobaczyć gotycką kaplicę, Salę Rady oraz Salę Rycerską, a także wąską spiralną klatkę schodową. Oczywiście zamek posiada również lochy i podziemia. Na dziedzińcu znajduje się studnia o głębokości 30 metrów, którą jak głosi legenda kopali trzej tureccy jeńcy. Za dokopanie się do wody obiecano im wolność, lecz gdy po 15 latach udało im się tego dokonać, słowa nie dotrzymano. W 1854 roku zamek został dosyć znacznie zniszczony przez pożar, więc stan dzisiejszy to staranna rekonstrukcja. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania (wstęp płatny), a na miejscu możemy wynająć przewodnika lub obejść zakamarki zamku samemu. Na dziedzińcu często odbywają się pokazy i rekonstrukcje rycerskie oraz koncerty średniowiecznej muzyki. W zamku znajdziemy dobrze zaopatrzony punkt z pamiątkami, przewodnikami i mapami.
Oprócz zamku w mieście warto zobaczyć również, usytuowaną po sąsiedzku starą hutę rudy żelaza pochodzącą z XIX wieku oraz grekokatolicką cerkiew św. Mikołaja z XVI wieku.
GPS: 45.749083, 22.888219
GALERIA ZDJĘĆ – Castelul Corvinilor
Opracowanie & foto: I. Jóźwik