Karpaty Rumuńskie: Piatra Galbenei – Góry Bihor

Posted by

Piatra Galbenei 1243 m n.p.m. (Żółta Skała), przez wielu turystów uważana jest za najlepszy punkt widokowy w okolicy. Szczyt położony jest w Rumunii, Górach Bihor na płaskowyżu Padiș. Z punktu widokowego nad 200 m urwiskiem roztacza się piękna panorama południowej części Bihor.

Tuż u podnóża skały rozpościera się Poiana Florilor, z której znakowanym szlakiem można dojść na nasz szczyt lub zagłębić się w Wąwóz Galbenei. Inny, lżejszy wariant, którym możemy tu dotrzeć, to szlaki z płaskowyżu Padiș prowadzące do jaskini Gheţarul Focul Viu, a dalej na Żółtą Skałę. Idąc tą trasą warto zwrócić uwagę na dwa leśne lejki krasowe, większy to 40 metrowa studnia Avenului Gheţarului, na której dnie zalega blok lodowy. Patrząc ze szczytu na Poiana Florilor, po lewej stronie zobaczymy głęboki wąwóz Galbenei z kotłem, gdzie swoje źródła ma Galbena.

Nazwa doliny wywodzi się od żółtego piasku, który niesiony jest przez nurt potoku.Na dalszym planie zobaczymy szczyty otaczające Przełęcz Vârtop oraz charakterystyczny szczyt Ţapului 1475 m n.p.m. Na jego zboczach widać duże osuwisko, to słynna Groapa Ruginoasă, wielki kanion, który powstał na skutek erozji. Zjawisko to jest cały czas aktywne i wielkie osuwisko cały czas się powiększa. Identyfikację poszczególnych szczytów ułatwi nam ustawiona na punkcie widokowym tablica z opisaną panoramą.

GPS: 46.57085, 22.68254

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *