Worochta – miejscowość turystyczna u stóp Czarnohory

Posted by
dsc02869
Worochta

Worochta // jest znaną miejscowością wypoczynkową u podnóża Czarnohory, położoną w dolinie Prutu, w zachodniej części Ukrainy, na wysokości powyżej 700 m n.p.m. Ze względu na unikalny, górski mikroklimat, który zawdzięcza bliskości pasma czarnohorskiego, uzdrowisko to zyskało sobie uznanie wśród turystów, jak i sportowców. Największy rozkwit miejscowości przypada na okres międzywojenny, gdyż właśnie wtedy powstały tu dwie skocznie narciarskie, sanatoria, hotele i pensjonaty. Większość drewnianych obiektów wybudowana została w stylu zakopiańskim.

Do rozwoju uzdrowiska, przyczyniło się również powstanie nowej linii kolejowej, która znacznie ułatwiła dojazd. Obecnie Worochta nadal jest dużym i atrakcyjnym centrum turystycznym oraz mekką sportowców i turystów, pomimo, iż dawna zabudowa willowa nie wygląda już tak okazale. Na terenie ośrodka sportowego znajduje się zespół skoczni oraz kilka wyciągów narciarskich, zaś w okolicy powstało sporo obiektów noclegowych o bardzo zróżnicowanym standardzie.

dsc02875
Worochta

Głównymi atrakcjami miejscowości są stare, kamienne wiadukty kolejowe pochodzące z przełomu XIX i XX wieku oraz dwie huculskie cerkwie. Drewniana cerkiew Narodzenia NMP wybudowana została w 1615 roku w Jabłonicy, a następnie w 1740 roku została przeniesiona do Worochty. Natomiast druga świątynia pw. Piotra i Pawła, pochodzi z lat trzydziestych XX wieku, a tuż przed nią znajduje się mogiła Polaków zamordowanych w 1944 roku.

W Worochcie warto zobaczyć również zabytkowy dworzec kolejowy oraz położoną tuż obok neogotycką, murowaną kaplicę rzymskokatolicką, wybudowaną w latach 1903 – 1904. Wokół miejscowości rozciągają się tereny Karpackiego Parku Narodowego, a w okolicach znajduje się sporo szlaków turystycznych. Worochta jest świetnym punktem do rozpoczęcia wędrówki między innymi na Hordje 1479 m n.p.m., Kiczere 1201 m n.p.m., Kukuł 1540 m n.p.m., zaś z pobliskiego „Zaroślaka” można wyruszyć na Howerlę 2058 m n.p.m. – najwyższy szczyt pasma Czarnohory a zarazem Ukrainy.

GPS: 48.284591, 24.568494

Opracowanie: I. Jóźwik
foto: I. Jóźwik
źródła: Góry Huculszczyzny COTG PTTK, Wikipedia, informacje własne

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *