Masyw Trascău jest najbardziej wysuniętym na wschód pasmem Karpat Zachodniorumuńskich. Jego najwyższym szczytem jest Poieniţa osiągająca 1437 m n.p.m., oprócz niego wyróżniają się też szczyty Dâmbău 1370 m n.p.m. w południowej części masywu i Piatra Secuiului (węg. Szekelykö) 1128 m n.p.m., górująca nad szeklerską wioską Rimetea. Piatra Secuiului (Skała Szeklerów) jest tak umiejscowiona, że w wiosce można zaobserwować zjawisko podwójnego wschodu słońca.
Góry zbudowane są głównie fliszu, wapieni, zlepieńców wapiennych oraz w niewielkim stopniu skał wulkanicznych. W wapiennych masywach rzeki wyżłobiły głębokie wąwozy, najbardziej popularne to: Cheile Turzii, Râmeţului, Ocoliş, czy Vălișoarei przez który można przejechać samochodem. Większość szczytów jest bezleśna i wykorzystywana do wypasu owiec, dzięki temu wędrówka tymi górami oferuje wiele przepięknych widoków a w odciętych od świata osadach pasterskich zachowało się wiele tradycyjnych chat krytych strzechą.
Zwiedzanie gór Trascău ułatwia bogata sieć znakowanych szlaków turystycznych. Biorą one swój początek w bardziej popularnych turystycznie miejscowościach, w których bez problemu znajdziemy też noclegi o zróżnicowanym standardzie. Nie znajdziemy natomiast w górach schronisk, ale odległości tras są na tyle krótkie, że zawsze można zejść na dół, do miejsca oferującego nocleg. Dużo natomiast jest szałasów pasterskich, w których awaryjnie można przenocować, można też zabrać ze sobą namiot. Opisywany teren nie jest objęty żadnym parkiem narodowym, ale bardziej cenne miejsca chronione są rezerwatami przyrody.
Północna granica gór Trascău przebiega doliną rzeki Arieş, ale na wschodzie wykracza poza nią załapując wapienne wąwozy na granicy gór Gilău. Wschodnie granice wyznacza droga Kluż – Turda oraz dolina Maruszy, natomiast granica południowa oraz zachodnia biegnie doliną Ampoi, przez przełęcz Arsurilor, doliną Abrud czyli szosą Alba Iulia – Câmpeni. Trascău sąsiadują na północy z górami Muntele Mare, a na zachodzie z górami Metaliferi.
Opracowanie: I. Jóźwik
Źródła: TPR, Wikipedia, informacje własne
foto: I. Jóźwik
GPS: 46.3427, 23.55822