Cetatea Țărănească Saschiz – Siedmiogród

Posted by

Saschiz (niem. Keisd, węg. Szászkézd) jest to położona niedaleko Sighişoary, malownicza saska wioska, której główną ozdobą jest późnogotycki, obronny kościół ewangelicki z roku 1493, usytuowany w centrum osady po lewej stronie drogi, oraz ruiny zamku Cetatea Țărănească na pobliskim wzgórzu. W tym wpisie skupimy się tylko na warowni, która usytuowana jest na zachód od świątyni.

Na zalesionym wzgórzu znajdują się pozostałości grodu warownego, datowanego na XIV – XV wiek. była to twierdza chłopska, która posiadała wysokie na 10 metrów mury o grubości od 1,2 do 2 m oraz sześć baszt obronnych. Z całego założenia obronnego zamku, zachowały się tylko resztki murów, bramy oraz baszty. Podczas inwazji osmańskiej Twierdza Chłopska była miejscem schronienia, gdzie szlachta z sąsiednich osad zdeponowała fortunę.

Twierdza była dobrze utrzymywana przez Sasów do 1940 r., kiedy Hitler nakazał im przesiedlenie do Niemiec. Reszta pozostałych Niemców z Rumunii została deportowana w 1945 r. do Związku Radzieckiego. Opustoszały zamek został zniszczony przez mieszkańców Saschiz, którzy używali go jako źródła materiałów budowlanych. Dopiero w 2004 roku, po usunięciu drzew i krzaków wzgórze na którym stoi twierdza Saxońska stało się znów widoczne z Saschiz. Przy udziale wolontariuszy została zorganizowana droga prowadząca do fortecy zrobiono schody, ławki oraz kosze na śmieci. Ruiny zamku dostępne są tylko pieszo, a zwiedzanie jest darmowe.

GPS: 46.19652, 24.95201

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *