Górska piosenka w Lublinie i Rzeszowie

Posted by

Koncerty „W górach jest wszystko co kocham…”

LUBLIN ACK CHATKA ŻAKA 07.11.2009 godz.17:00
RZESZÓW Instytut Muzyki (UR ul. Dąbrowskiego 83) 08.11.2009. godz. 18:00

Kto uległ magii gór, wie o czym mowa – o nieodpartej potrzebie powrotu, o nieustających wspomnieniach, o tęsknocie, kiedy jest się od gór daleko i euforii, gdy jest się w ich sercu. O tym, że góry stają się osią życia. Z tych wrażeń powstaje coś więcej, wyrasta z nich chęć utrwalenia tego, co ulotne. Utrwalenia, choć – a jakże – jest jasne, że nie da się zatrzymać nieuchwytnego. Coś jednak udaje się nam zachować: muzykę, poezję, a także – co może najważniejsze – przyjaźnie, nawet miłości. Spotkania ludzi, którzy stworzyli wspólnotę dzięki pasji, zapoczątkowały regularne koncerty pod sztandarem hasał :” W górach jest wszystko co kocham” pochodzącym z poezji Harasymowicza.
W sobotę (7 listopada) w ramach lubelskiego Festiwalu Bakcynalia oraz w niedzielę (8 listopada) w Rzeszowie będzie można wysłuchać wykonawców, którzy w swojej twórczości czerpią z gór i wracają do nich w swoich muzycznych wędrówkach. Na koncertach tych będzie można wysłuchać kilku zespołów. Poniżej prezentujemy w zarysie ich sylwetki. O tym, kto o gdzie zagra (Rzeszów, Lublin), proponujemy poszukać na stronach: www.wgorach.art.pl oraz www.bakcynalia.art.pl

 Dom o Zielonych Progach – uczestnikom koncertów W górach specjalnie nie trzeba przedstawiać tego zespołu. Można śmiało powiedzieć, ze bez Domu o Zielonych Progach trudno by było wyobrazić sobie koncerty W górach…. Dom po prostu jest na nich od zawsze. Piosenki tej grupy należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. Zespół oprócz muzycznego udziału w sześciu kolejnych edycjach CD W górach…, na których to można usłyszeć kilkadziesiąt autorskich piosenek wydał także w ciągu kilku ostatnich lat dwie autorskie płyty. Pierwsza o nazwie takiej samej jak zespół czyli po prostu Dom o Zielonych Progach , druga, która ukazała się po dwóch latach nosi tytuł JAM.

 Apolinary POlek – bard, poeta i kompozytor w jednej osobie. Znany już słuchaczom koncertów oraz płyt „W górach jest wszystko co kocham”. Oprócz piosenek o górach oraz wędrowaniu artysta ma w swoim dorobku także liczne przekłady i interpretacje piosenek Leonarda Cohena czy Boba Dylana. Najważniejszy nurt jego twórczości stanowi jednak twórczość autorska. I takie właśnie kompozycje będą przeważały podczas jego występu. Na scenie towarzyszy mu od pewnego czasu wirtuoz gitary – Mateusz Tranda. W Lublinie będzie miała premiera płyty artysty, koncert w Rzeszowie będzie zatem drugim na którym będzie okazja do wysłuchania najnowszego materiału.

 Szczyt Możliwości. To młody, liczny dość zespół z Otwocka o rozbudowanym składzie instrumentalnym, w ubiegłym roku zdobył I nagrodę na Festiwalu BAKCYNALIA. Otrzymał również I nagrodę na IV Wrocławskim Przeglądzie Kultury Studenckiej 2008. W marcu ’09 zdobyli zaś II miejsce oraz nagrodę SKPB Łódź na festiwalu Yapa 2009.

 Żeby nie piekło – przedstawiciel najmłodszego pokolenia zespołów „wgórowych”, z łódzkiej kuźni talentów piosenki turystycznej. Zwycięzcy konkursu III Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej w 2007 r., laureaci BAKCYNALIÓW 2007, zdobywcy II nagrody na Yapie 2008 oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Piosenki tej grupy można scharakteryzować krótko: połączenie ekspresyjności i energii. W instrumentarium, prócz basu czy gitar, pojawia się także „trąbka”, oddana wiernie metodą „paszczową” 🙂 Zespół potrafi zaczarować zarówno swoją melodyką, jak i pełnymi pogody i optymizmu tekstami. Historia ŻNP sięga roku 1999, jednak dopiero w roku 2006 udało się wydać pierwszą płytę-demo. Miejmy nadzieję, że w najbliższej perspektywie doczekamy się pierwszego albumu z prawdziwego zdarzenia.

 Wątli Kołodzieje. NARESZCIE SUKCES – tak wiosną 1976 r lubelska prasa powitała powracającą ze słynnej YAPY grupę WĄTLI KOŁODZIEJE. Po sukcesie na GIEŁDZIE PIOSENKI TURYSTYCZNEJ „BAKCYNALIA 76”, zdecydowali się wyruszyć w Polskę. Wyruszyli i przywieźli główną nagrodę – za piosenkę NA ROZTOCZE. Sukces powtórzyli w 1977 r. dodając do nagrody za najlepszy zespół festiwalu YAPA 77 -nagrodę publiczności. BAKCYNALIA i YAPA to najlepsze wspomnienia i najgłośniejsze brawa. W zespole mógł grać i śpiewać każdy, kto potrafił, chciał i miał czas. W Technikum Geodezyjno Drogowym, gdzie Józek i Jurek znaleźli zatrudnienie, powstały wspomagające zespół żeńskimi głosami Śpiewory i zwariowaną choreografią chłopaki z Niebieskich Rajduzów. Od początku istnienia kształt artystyczny zespołu tworzyli: Józef Kołodziejczyk – autor piosenek, z wykształcenia matematyk, Jerzy Szyszkowski – muzyk, Darek Głębowicz – ich były uczeń, a obecnie funkcjonariusz policji. Z zespołem związani byli: Jan Maria Kłoczowski – skrzypek, eseista i tłumacz, Tadeusz Jan Chmielewski – autor piosenek, dziś profesor Akademii Rolniczej w Lublinie, Andrzej Wasilewski – wieczny turysta – pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, nieodżałowani Jurek Kuna i Wojtek Łyżwa oraz wielu innych zauroczonych Bieszczadami i Roztoczem. Wędrowali, aż w końcu, zaśpiewali sobie, „do widzenia, . drogę swą dalej już znasz .” i rozstali się. Pozostały piosenki: „Czas powrotów”, „Do widzenia”, „Jej twarz” czyli Polsko- ruska madonna, która w 2002 r. znalazła się w złotej dwudziestce piosenek turystycznych trzydziestolecia) i inne przekazywane w turystycznej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Jak każdy przekaz słowny, teksty i muzyka zaczęły dziwnie ewoluować. Dlatego Jurek i Józek, dziś (nie)stateczni starsi panowie, postanowili ratować słowa i melodie swoich piosenek. Przedsiębiorca – Marian Skulimowski, niegdyś filar Niebieskich Rajduzów, wsparł pomysł materialnie. Jurek zebrał tych co pozostali i nastali. Zespół Wątli Kołodzieje „reanimował” się i zaczął ponownie występować

 Grupa R. Zespół wykonujący wiele hitów piosenki turystycznej w latach 70-tych i 80-tych XX w. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień na najważniejszych festiwalach piosenki turystycznej. Autorem większości tekstów oraz muzyki jest Wiesław Jarosz. Po latach niebytu na scenach zespół został reaktywowany w 2009 roku. Nazwa grupy nawiązuje do Rzeszowa – miejsca gdzie się przed latami formacja zawiązała się.

Na koncertach będzie można oczywiście usłyszeć piosenki z najnowszej VII cz. CD W górach jest wszystko co kocham… BILETY w cenie 15 zł ulgowy, 25 zł normalny można nabywać w przedsprzedaży w Rzeszowie – w sklepie Gibsport (ul. Mickiewicza), Pubie Kuźnia (ul. Kopernika) oraz oczywiście przed koncertem, w Lublinie są do na bycia na bieżąco w ACK Chatka Żaka.

ŹRÓDŁO: Portal: www.karpaty.travel.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *