Wąwóz Sohodolului położony jest w Rumunii na południowych zboczach gór Valcân, został on wyżłobiony w wapiennych skałach przez potok Suhodol. Jest to bardzo ciekawe i piękne miejsce, którego nie znajdziecie w żadnym z polskich przewodników. Cała dolina ma długość około 10 km, a najbardziej spektakularny odcinek chroniony jest od 2000 roku rezerwatem o powierzchni 350 ha. W sezonie turystycznym wstęp do wąwozu jest płatny, a ruch samochodowy ograniczony, choć przebiega przez niego w dosyć dobrym stanie droga.
Spacer dnem wąwozu dostarcza nie lada wrażeń, na jego dnie mieści się tylko potok i wąziutka droga, nad tym wszystkim górują pionowe wysokie wapienne skały, na których wytyczono wiele tras wspinaczkowych. Jest tu też kilka jaskiń i innych zjawisk krasowych. znajdziemy tutaj np. najgłębszą studnie krasową w Rumunii o głębokości 121 m i najwyższy stalagmit – 10 m. Potok w kilku miejscach wyżłobił sobie koryto pod skałami, w jednym z miejsc płynie pod ziemią kilkanaście metrów. Wąwóz ciekawie i malowniczo prezentuje się też z okolicznych wzgórz, na które warto się wdrapać, na jednym z nich znajduje się ciekawy otwór na przestrzał w kształcie okrągłego okna.
Sohodolului to również duże siedlisko flory i fauny. Miejsce to szczególnie upodobały sobie żmije nosorogie, więc schodząc z drogi należy zachować ostrożność. Jeżeli koś chce tu zostać dłużej, to znajdzie kilka urokliwych polanek nad potokiem nadających się na biwak. Na tych, którzy oczekują trochę lepszych warunków czekają kwatery w pobliskiej wiosce Runcu. Do wąwozu dojedziemy najprościej z miasta Târgu Jiu drogą DN 67D w kierunku Baia de Aramă, po przejechaniu około 12 kilometrów skręcamy na północ i po 4 km dojedziemy do wioski Runcu a po następnych 4 kilometrach rozpoczyna się wąwóz.
Opracowanie: I. Jóźwik
foto: I. Jóźwik
GPS: 45.13631, 23.14149