Tupy

Posted by

Tupy (Тупий; Tupyj) – niegdyś były nazywane Górami Sewluskimi. Jest to niezbyt pokaźne pasmo górskie pochodzenia wulkanicznego, położone w obrębie Zakarpacia na Ukrainie, w Łańcuchu Wyhorlacko – Gutyńskim. Od pasma Bużory na północno – zachodnim skraju, Tupy odgrodzone są doliną rzeki Borżawy, zaś od strony północno – wschodniej granica przebiega obniżeniem pomiędzy wsiami Dołhe i Łypcza.

dsc02921
Wieś Iza w dolinie Riki słynąca z produkcji wyrobów z wikliny.

Wschodnią granicę wyznacza dolina rzeki Riki, oddzielając pasmo od Kotliny Marmaroskiej, natomiast w kierunku zachodnim Tupy łagodnie obniżają się przechodząc w Nizinę Zakarpacką. Dolina rzeki Cisy stanowi południową granicę pasma i oddziela je od Gór Oaş. Główny grzbiet Tupego zorientowany jest na osi północny – wschód południowy – zachód i ciągnie się na długości około 30 kilometrów. Najwyższymi wzniesieniami tego pasma są: Mały Kłobuk (568 m n.p.m.), Tołsta (819 m n.p.m.), Tupy (878 m n.p.m.) oraz Czarna Góra ( 565 m n.p.), która jest odizolowana od grzbietu głównego.

W południowo – zachodniej części tego regionu, znajduje się miasto Wynohradiw /Виноградів/, niegdyś Wielki Sewlusz, położone u zbiegu trzech granic: Ukrainy, Rumunii i Węgier. Miasto od najdawniejszych czasów było ośrodkiem produkcji wina. Zachowały się w nim ruiny XIII – wiecznego zamku Ugocsa z małą kapliczką z XIV wieku, pałac rodu Perényi również z XIV wieku oraz kilka zabytkowych kościołów.

Od strony północnej, grzbiet Tupego jest pokryty lasami i praktycznie niezamieszkały, zaś część środkowa oraz południowa jest zajęta przez tereny rolnicze i dosyć gęsto zamieszkana.

GPS: 48.270036, 23.250758

Opracowanie: K. Wujkowska, Foto: I. Jóźwik
ŹRÓDŁA: Wikipedia, informacje własne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *