Karpaty Rumuńskie: Ocna Șugatag – Góry Gutâi (Maramuresz)

Posted by

Ocna Șugatag to niewielkie uzdrowisko z długimi tradycjami. Od wieków wydobywano tutaj sól, którą transportowano na tratwach Cisą aż do Dunaju. Podobno na skutek zmian klimatu chodniki kopalni zapadły się i powstało w tym miejscu słone jezioro. Miejsce to pod względem uzdrowiskowym doceniono już w 1858 roku.

Powstał tu zakład przyrodoleczniczy z terapią w słonych wodach. Tradycje uzdrowiskowe przetrwały do dzisiejszych czasów. W miasteczku znajdziemy wiele hoteli i pensjonatów oferujących kąpiele solankowe. Leczy się tu schorzenia reumatyczne i kobiece, także zwykły turysta znajdzie tu ukojenie w ciepłej i słonej wodzie. Latem funkcjonują tu baseny termalne zarówno z zimną jak i ciepłą wodą, oraz kemping.

Położenie miejscowości w samym centrum Maramureszu, oraz wyśmienita baza noclegowa sprawiają, że może to być doskonałe miejsce wypadowe do zwiedzania tego zakątka Rumunii. Na wyciągnięcie ręki mamy tutaj doliny Mary i Izy słynące z przepięknej architektury drewnianej i charakterystycznych dla regionu wysokich, strzelistych cerkwi.

GPS: 47.78155, 23.93768

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *