Măldărești

Posted by

W rumuńskiej Oltenii, u podnóża Gór Căpăţânii w miejscowości Măldărești, oddalonej kilka kilometrów od miasteczka Horezu znajduje się ciekawy kompleks muzealny. Znajdziemy tutaj dwie zabytkowe cule i letniskowy dom I. G. Duca, dawnego premiera Rumunii. Słowo „cula” wywodzi się z języka tureckiego i oznacza wieżę. Budowle określane tą nazwą to dawne kasztele wiejskie, które miały służyć ich mieszkańcom jako domy obronne. Takie budynki charakterystyczne są dla półwyspu Bałkańskiego – Serbii, Albanii i Bułgarii, a w Rumunii można je spotkać tylko w Oltenii.

Jadąc do Măldărești od strony Horezu musimy w wiosce odbić w lewo, kierując się za drogowskazami. We wschodniej części miejscowości znajduje się wspomniany kompleks, na który składają się dwie posesje oddzielone drogą. Po prawej stronie znajdziemy najstarszą tutejszą cule – Greceanu Manor. Budynek datuje się na 1790 rok, a odrestaurowany został w 1934 roku. Charakteryzuje się ona piętrowym gankiem, którego górna galeryjka ozdobiona jest oleńskimi łukami. Całość przykryta jest czterospadowym, strzelistym dachem pokrytym gontem. Cula ta uważana jest za najładniejszy i najcenniejszy tego typu zabytek w Rumunii.

Po lewej stronie, tuż za ogrodzeniem, znajdziemy drugą cule, nazywaną Maldarescu. Jest ona młodsza od poprzedniej i pochodzi z 1812 roku. Nazwa wywodzi się od jej budowniczego, Gheorgha Maldarescu. W latach 1907 – 1933 w budynku mieszkał premier Rumunii I. G. Duca, który tuż obok warownego domostwa wybudował dom letniskowy. We wnętrzach culi urządzono obecnie muzeum przedstawiające wyposażenie tego typu budowli, a w budynku domu letniskowego muzeum poświęcone premierowi.

Oprócz wspomnianych obiektów warto zwrócić też uwagę na pięknie ozdobioną freskami studnię, która znajduje się tuż przy drodze przed kompleksem muzealnym. W Măldărești warto odwiedzić również tutejszą dwuwieżową cerkiew pochodzącą z XVII wieku.

GPS: 45.11938, 24.00276

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *