Câmpalung Moldovenesc to dosyć duże miasto w dolinie Mołdawy otoczone od północy Obciną Feredeului należącą do Obczyn Bukowińskich, a od południa Górami Rărau – Giumalău. Do niedawna głównym atutem miasta był przemysł lekki, ale z racji dogodnego położenia miejscowość z roku na rok staje się ważnym centrum turystycznym. Mamy tu na wyciągnięcie ręki masyw Rărau, na który niedawno oddano nową widokową drogę asfaltową. Dojedziemy nią na skraj połoniny kryjącej Skały Księżniczki, droga kończy się tuż przy Cabanie Rărau, do której można podjechać kawałek szutrową drogą.
Oprócz drogi dla zmotoryzowanych w góry prowadzi też kilka znakowanych szlaków turystycznych, zimą działa tu też niewielki wyciąg narciarski. Kimpulung to też dogodna baza wypadowa do zwiedzania okolicznych Malowanych Klasztorów, dojazd do nich jest bardzo dobrze oznakowany. Choć pierwsze wzmianki z tego miejsca pochodzą z XII w., to w samym mieście nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Mimo to jest tu kilka miejsc godnych polecenia. Większość z nich ulokowana jest przy głównej ulicy miasta – Calea Transilvaniei i Calea Bucovinei. W centrum miejscowości bardzo często odbywają się też różne jarmarki i festyny folklorystyczne, w te dni główna arteria miasta zamienia się w wielki bazar z miejscowymi specjałami i wyrobami tutejszych rękodzielników.
W centrum miasta znajdziemy pięć obiektów sakralnych: trzy cerkwie prawosławne, kościół katolickich i synagogę. Pierwsza to katedra Zaśnięcia Matki Bożej wybudowana w latach 1908-13, łatwo ją rozpoznamy gdyż dach pokrywa charakterystyczna mozaikowa dachówka w różnych kolorach. Świątynia stoi na miejscu drewnianej cerkwi z 1823 roku. Na miejscu nieistniejącej drewnianej świątyni z 1698 roku stoi też druga cerkiew św. Mikołaja, wybudowana w latach 1887-96 w stylu bizantyjskim. Obie budowle znajdziemy przy głównej ulicy miasta, natomiast przy ulicy Valea Seacă stoi trzecia cerkiew Narodzenia Matki Bożej, jest to świątynia drewniana z 1857 roku.
Kościół katolicki św. Józefa z 1815 roku stoi w pobliżu pierwszej cerkwi na przeciw Muzeum Sztuki Drewnianej, które też koniecznie trzeba zobaczyć, jak i Muzeum Etnograficzne Ioana Ţugui przy ulicy Popovici. Przy ul. Cantemir znajdziemy ostatni obiekt sakralny, Wielką Synagogę z 1873 roku. Gdy zwiedzimy już miasto możemy wybrać się do rezerwatu Geologiczno-florystycznego „Moara Dracului” położonego siedem kilometrów na wschód od miasta. W wapiennym przełomie potoku znajdziemy wiele ciekawych okazów tutejszej flory.
Opracowanie: I. Jóźwik
Źródła: Północna Rumunia – przewodnik wydawnictwa Rewasz, informacje własne
foto: I. Jóźwik
GPS: 47.53379, 25.54659