Psiząb liliowy (Erythronium dens-canis)

Posted by

Gatunek rośliny z rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w Ameryce Północnej i w chłodniejszych górskich rejonach południowej Europy. Swoją nazwę zawdzięcza cebuli, która wyglądem przypomina właśnie ząb psa. Rośnie w żyznych i prześwietlonych lasach liściastych, także na trawiastych polanach i cienistych łąkach. W górach do wysokości 1700 m. Roślina objęta prawną ochroną gatunkową na Słowacji (występuje tylko w kilku miejscach Parku Narodowego Kras Słowacki).

Łodyga rośliny jest lekko pochylona, barwy purpurowej, pojedyncza. Wyrasta z podziemnej, wieloletniej cebuli okrytej łuską, mającą kształt psich zębów. Cebula mateczna tworzy cebulki przybyszowe. Liście o długości do 15 cm, sinozielone, ozdobione wzorem z purpurowych plamek, lancetowate i całobrzegie, odziomkowe, usychające kilka tygodni po kwitnieniu. Kwiaty sześciopłatkowe, barwy liliowej, purpurowej lub białej, rozwijające się na przełomie kwietnia i maja, osadzone na łodydze. Płatki odwinięte do góry.

ŹRÓDŁO: Wikipedia
foto: I. Jóźwik

Drodzy czytelnicy, informacje zawarte w naszych artykułach bardzo często pochodzą z różnych źródeł w internecie i mogą być nie dokońca rzetelne. W przypadku zauważenia błędów, lub uzupełnienia informacji prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@karpaty.travel.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *