Karpaty Rumuńskie: ​​Plopiş – Góry Gutâi Lăpusului – Maramuresz

Posted by

Plopiş wieś nad potokiem Cavnic w górach Gutâi u stóp masywu Lăpusului. Tak jak sąsiednie Şurdeşti może pochwalić się wysoką, drewnianą cerkwią, która też figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od północy dojedziemy tu z miasteczka Baia Spire, a od południa z miejscowości Copalnic Mănăștur.

Tutejszą cerkiew wybudowano w latach 1796 – 1798 z belek dębowych na planie prostokąta z pięciokątną abysydą i z gankiem przy wejściu. Fundament świątyni ustawiono z wielkich kamiennych bloków. Całość pokrywa dwukalenicowy gątowy dach, wieża choć niższa od tej w sąsiednim Şurdeşti też jest bardzo strzelista i ozdobiona czterema mniejszymi wieżyczkami.

Wnętrze cerkwi zdobią piękne freski z 1811 roku. Namalował je Stefan z Şişeşti, który współpracował również przy zdobieniach świątyni w Şurdeşti. Cerkiew na co dzień jest zamknięta, ale osoba, która posiada klucze mieszka naprzeciwko i gdy tylko widzi turystów, sama przychodzi i otwiera świątynie oraz zapala oświetlenie. Za wejście nie pobierana jest opłata, ale wypada wrzucić do puszki jakąś niewielką ofiarę.

GPS: 47.59167, 23.771

No votes yet.
Please wait...