Karpaty Rumuńskie: Góry Harghita

Posted by

harghita2Góry Harghita (Munţii Harghita) – jest to rozległy łańcuch górski, który wchodzi w skład pasa wulkanicznego. Północno – zachodnią granicę pasma wytycza droga biegnąca na trasie Odorheiu Secuiesc – Gheorgheni, oddzielając je równocześnie od gór Gurghiu. Natomiast granicę z pasmami gór Giurgeu, Ciuc i Bodoc, które leżą na wschód i północny-wschód od masywu Harghita, stanowi droga oraz linia kolejowa Gheorgheni – Miercurea Ciuc – Brasov. Południowy kres wyznacza szosa, biegnąca na trasie Malnaş – Rupea, zaś w stronę południowo-zachodnią pasmo stopniowo się obniża i przekształca w krągłe pogórza. Pomimo, iż większość szczytów przekracza wysokość 1700 m n.p.m., góry te nie wyglądają zbyt imponująco. Najwyższym szczytem jest Harghita Mădăraş (węg. Madarasi Hargita), która wypiętrza się na wysokość 1800 m n.p.m.

harghita3Roślinnością charakterystyczną dla tego pasma są bory świerkowe, które w znacznym stopniu są wyeksploatowane dla potrzeb przemysłu drzewnego. Dochodzą one prawie do szczytowych partii, gdzie miejsce ich zajmują skromne obszary połoninne. W niższych partiach gór najczęściej spotkać można roślinność terenów podmokłych, która częściowo objęta jest ochroną gatunkową. Rezerwatem, który zapewne zasługuje na uwagę jest Lacul Dracului (węg. Ördög-tó, Diabelskie Jezioro), w rzeczywistości będący dawnym kraterem wulkanicznym.

Aktualnie teren ten zajęty jest przez lasy i tereny bagienne, gdzie spotykać można bardzo rzadkie okazy flory. W rejonie gór Harghita nadal prowadzony jest tradycyjny wypas owiec, chociaż niestety stopniowo zanikający. Ze względu na występowanie na tych obszarach znacznej ilości źródeł mineralnych o właściwościach leczniczych, powstało tu kilka ośrodków uzdrowiskowych, które są często odwiedzane przez Szeklerów i Węgrów. Najpopularniejszymi terenami pod względem turystycznym, są rejony położone w środkowej części pasma, w okolicach najwyższego szczytu oraz w pobliżu uzdrowiska Harghita Băi, nad którym góruje szczyt Harghita Ciceu (1759 m n.p.m.). Pozostałe obszary są praktycznie nie odwiedzane przez turystów, prawdopodobnie ze względu na bardzo słabe oznakowanie szlaków.

GPS: 46.382343, 25.521420

GALERIA ZDJĘĆ – Munţii Harghita

Best Wordpress Gallery Plugin

Opracowanie: K. Wujkowska
Foto: I. Jóźwik

ŹRÓDŁA:
Rumunia – Przewodnik National Geographic
Rumunia oraz Mołdowa – Przewodnik Wyd. Bezdroża
Rumunia – Przewodnik ExpressMap
Rumunia i Mołdowa – Praktyczny przewodnik Pascal
Wikipedia
Towarzystwo Polsko Rumuńskie w Krakowie
Informacje własne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *