Karpaty Rumuńskie: Jezioro Siriu – Góry Siriu

Posted by

Jezioro (Lacul) Siriu położone jest w Rumunii, w potężnej dolinie rzeki Buzău, a ma ona w tym miejscu ciekawy przebieg. Wypływa spod przełęczy Boncuţa (1078 m n.p.m.), oddzielającej Góry Ciucaș od Gór Siriu i kieruje się na północny-zachód, jakby miała ujść do Prahowy lub Oltu, jednak po kilkudziesięciu kilometrach rozmyśla się i zawraca o 180 stopni, płynąc z powrotem na południowy-wschód, by tuż przed Deltą Dunaju zasilić wody Siretu.

Zlokalizowany w samym sercu gór, zbiornik jest niezwykle malowniczy, a podziwiać go można z widokowej trasy DN 10 z Braszowa do Buzău, która oplata jezioro. Wije się ona serpentynami i wiaduktami wzdłuż brzegów, odsłaniając co chwila piękne panoramy na jezioro i wysokie szczyty Gór Siriu. Zbiornik stwarza wrażenie, jak gdyby nie był nigdy do końca napełniony. Przypuszczenia te może potwierdzać fakt, że przed rozpoczęciem budowy zapory wysiedlono kilka miejscowości, które po zalaniu jeziora nie znalazły się jednak pod wodą. Taki los spotkał też uzdrowisko Băile Siriu z gorącymi wodami termalnymi.

Jezioro Siru powstało w 1985 roku i ma długość 10 km. Powierzchnia wynosi ok. 500 ha, a zapora spiętrza 155 milionów metrów sześciennych wody. Tama na zbiorniku jest ziemno – betonowa, a zainstalowana tam hydroelektrownia produkuje 42 MW energii elektrycznej. Wody jeziora obfitują w różnego gatunku ryby i ściągają nad swoje brzegi wielu wędkarzy. Kilka dogodnych zjazdów nad taflę wody sprawia, że jest to też dobre miejsce do wypoczynku, tym bardziej, że miejsce to jest oddalone od siedzib ludzkich i panuje tu większy spokój niż nad podobnymi jeziorami w pobliżu miast.

GPS: 45.5018, 26.23489

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *