Wąwóz położony jest w obrębie Parku Narodowego Putna-Vrancea i dodatkowo objęty jest Rezerwatem Cheile Tișiței. Najprościej dojedziemy tutaj drogą 2D od Focșani. Dojazd tą samą drogą, ale od zachodniej strony Karpat z Târgu Secuiesc autem osobowym może być utrudniony, gdyż droga 2D przecinająca pasmo gór Vrancei jest nadal w budowie i niektóre jej odcinki nadają się tylko dla aut wysoko zawieszonych.
Jadąc więc od Focșani musimy tuż przed Lepșa skręcić w lewo, a zaraz za mostem w prawo. Gruntowa droga kończy się parkingiem przy bramie rezerwatu. Jest tu zadaszona wiata i tablice informacyjne. Dowiemy się z nich jakie gatunki fauny i flory możemy napotkać w wąwozie, oczywiście największym mieszkańcem tej doliny jest niedźwiedź brunatny. W sezonie turystycznym za wejście do rezerwatu pobierana jest opłata w wysokości 3 lei (2013r.).
Wąwóz rozpoczyna się przy ujściu rzeki Tișița Mare do rzeki Putna, na jego przejście w dwie strony trzeba sobie wygospodarować minimum 4 godziny. Podczas II wojny światowej wybudowano tu wąskotorową linię kolejową która służyła do wywozu drewna z głębi gór. Dziś już ciężko wypatrzeć ślady po infrastrukturze kolejowej, ale na końcu wąwozu znajdziemy dosyć długi tunel wykuty w skale. Torowisko z czasem zamieniono na drogę leśną, ale natura szybko odebrała sobie co jej i w wielu miejscach rzeka podmyła i zabrała drogę.
Trasa doliną Tișița Mare oznakowana jest jest czerwonym trójkątem, a równolegle ze szlakiem prowadzi też ciekawie zrobiona ścieżka edukacyjna. W gablotkach wyżłobionych w pniach drzew możemy zobaczyć czaszkę niedźwiedzia, rysia i wilka, w innych np. produkty jakie wchodzą w skład diety tych drapieżników. Dowiemy się też, że nie warto uciekać przed niedźwiedziem bo biega on szybciej od człowieka.
Wąwóz nie jest trudny do przejścia, ale w niektórych miejscach trzeba się asekurować łańcuchami. Na całej długości rzeka tworzy liczne kaskady i małe wodospady. Za sprawą zielonkawo niebieskich skał, woda ma piękny szmaragdowy kolor. Wracając z wycieczki warto jeszcze podjechać do sąsiedniej atrakcji – Wodospadu Putna
Tekst/foto: I. Jóźwik
GALERIA ZDJĘĆ – Cheile Tișiței
GPS: 45.940403, 26.583602