Karpaty Rumuńskie: Sovata – Góry Gurghiului

Posted by

W Rumunii dolinie rzeki Târnava Mică, u stóp gór Gurghiului leży jedno z najbardziej znanych w Rumunii uzdrowisk. Sovata położona jest na Szeklerszczyźnie i dlatego najbardziej popularna jest wśród Węgrów. Napisy na sklepach czy pensjonatach też są przeważnie w języku węgierskim, a restauracje serwują potrawy kuchni madziarskiej. Największą atrakcją Sovaty są słone jeziorka termalne, jest ich w sumie pięć, a największe i najbardziej popularne nosi nazwę Ursu, czyli niedźwiedzie. Nie buszują jednak nad nim królowie karpackiej puszczy, nazwa wzięła się od kształtu zbiornika, który przypomina niedźwiedzia.

Jeziorko Ursu tuż przy powierzchni ma temperaturę 35 stopni C., około metra niżej temperatura wzrasta do 45 stopni C., a na głębokości powyżej 2 m woda osiąga temperaturę 60 stopni C. Zarówno wody jak i okoliczne błota bogate są w chlor i sód, walory te wykorzystuje się w leczeniu chorób ginekologicznych i przy schorzeniach metabolicznych. Teren uzdrowiska nosi nazwę Sovata Bai i jest oddalony od właściwej Sovaty o kilka kilometrów. Należy to wziąć pod uwagę, gdy chcemy tu dojechać transportem publicznym.

Okolice termalnych jezior objęte są ochroną w ramach rezerwatu Lacul Ursu. Samo jeziorko Ursu jest ogrodzone i za wstęp na teren pobierana jest opłata. Za ogrodzeniem znajdziemy drewniane tarasy zbudowane tuż nad wodą, które zastępują plaże, restauracje, bary i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Natomiast samo uzdrowisko oferuje dużo noclegów w stylowych pensjonatach, ciekawe restauracje i sporo różnorakich sklepików.

GPS: 46.60329, 25.08469

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *