Wodospad Tamina (Cascada Tamina) – Piatra Mare

Posted by

Bardzo ciekawy wodospad Tamina położony jest w głębokim i wąskim kanionie w masywie Piatra Mare. Dolina Pietrei Mici, w której zlokalizowana jest wspomniana cascada znajduje się na wysokości 1100 m. n.p.m., a z racji licznie występujących tu niedźwiedzi nazywana jest również “ursarie”. Wodospad ma siedem progów z czego największy ma 10 m wysokości.

Do wąskiego kanionu schodzimy po metalowych drabinach, które zainstalowano tuż nad spadającą wodą. Gdy zejdziemy już na samo dno, pozostaje nam do pokonania kilkanaście metrów wąskiego korytarza, który wyprowadzi nas na małe wypłaszczenie u podnóża potężnej skały Piatra Crăpată. Na jej pionowych ścianach wytyczono trasy wspinaczkowe, zaś obchodząc skałę na około możemy dojść do punktu wyjścia.

Dotarcie do wodospadu nie nastręcza większych trudności i zajmuje około godziny. Wędrówkę rozpoczynamy przy głównej drodze DN 1 Braszów – Ploiesti w pobliżu miasteczka Predeal. Tuż za miejscowością, gdy zjedziemy z serpentyn jadąc w kierunku Braszowa po prawej stronie musimy wypatrywać drogowskazu do Cascady, oraz szlabanu zamykającego leśną drogę.

To właśnie tutaj rozpoczyna się szlak oznaczony pionowymi, niebieskimi paskami, prowadzący do wodospadu, a dalej na masyw Piatra Mare. Podchodzić możemy na dwa sposoby: szlakiem, który prowadzi ostrzej w górę, ale krócej, lub drogą leśną, która wyprowadzi nas do góry łagodniejszymi serpentynami, ale nadrobimy wtedy około 1,5 km. Przy tablicach informacyjnych schodzimy w dół do kanionu, szlak dalej, po przekroczeniu potoku pnie się na szczyt Piatra Mare (1843 m n.p.m.) i dotarcie do niego od wodospadu zajmuje jakieś 3 godziny.

GPS: 45.565942, 25.644709

Opracowanie: I. Jóźwik
foto: I. Jóźwik

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *