PEȘTERA CU ABURI

Posted by

Rumunia. Osobliwością Gór Cernei są gorące źródła, ale znajdziemy tu też inne ciekawe zjawiska, a mianowicie jaskinie termalne. Są one bardzo ciekawe i unikalne na skalę światową i podobne do nich występują tylko w klimacie tropikalnym. Jedną z ciekawszych i łatwo dostępnych dla przeciętnego turysty jest Peștera cu Aburi. Dojdziemy do niej znakowanym szlakiem (niebieski trójkąt) z Băile Herculane. Rozpoczyna się on w sąsiedztwie wielkiego hotelu Roman, zlokalizowanego w północnej części miejscowości.

Idąc do niej, po drodze miniemy Jaskinię Hoţolor, a potem bardzo krętą ścieżką wyjdziemy na punkt widokowy na zboczach szcytu Vf. Ciorici. Ze skalnej półki możemy tu podziwiać piękny widok na Dolinę Cerny i otaczające ją Góry Mehedinţi, Cernei, oraz miasteczko Băile Herculane. Od tego miejsca w dół na północ prowadzi ścieżka do naszej jaskini. Do niedawna trasa ta nie była oznakowana, ale obecnie oznaczono ją żółtą kropką. Poniżej Groty Parowej znajduje się podobna, lecz niedostępna dla turystów Jaskinia lui Adam..

Pesţera cu Aburi zwana też Grotą Parową położona jest na wysokości 375 m n.p.m., jej korytarze nie są imponujące, gdyż mają długość tylko 14 metrów, ale najciekawsza jest tutaj gardziel przy wejściu do pieczary. Wydobywa się z niej gorąca para i towarzyszy temu syk, otwór „diabelskiego czajnika” obrośnięty jest ciekawym mchem w kolorze niebieskim. Jest to jedyne tego typu stanowisko porostu o nazwie Philonotis schilephackei, któremu do rozrostu sprzyjają siarczanowe opary. Para wydobywająca się z otworu ma temperaturę od 52 do 56 stopni Celciusza i jeszcze na początku XX wieku, kiedy zjawisko to było bardziej intensywne mieszkańcy Băile Herculane w grocie urządzili naturalną saunę. Natomiast 2500 lat temu, jak głoszą legendy, miejsce to było pogańskim ołtarzem.

GPS: 44.89819, 22.42775

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *