Karpaty Rumuńskie: Wąwóz Varghisului – Góry Perșani

Posted by

Rumunia, Cheile Vârghişului. Na północnych krańcach Gór Perșani (Munţii Perșani), już praktycznie na granicy z Górami Harghita (Munţii Harghita), potok Vârghiș wyżłobił w wapiennych skałach imponujący i ciekawy wąwóz. Dotrzeć możemy tutaj z dwóch miejsc, od północnego zachodu z wioski Marești lub od południa z Baraolt przez wioskę Vârghis. Wariant od południa wydaję się być lepszy, gdyż u wylotu wąwozu urządzono nad wodą pole namiotowe, a na szlaku przez potok przerzucono mostki umożliwiające przejście suchą stopą przez wąwóz.

Idąc od północy, trasą biegnącą dnem kanionu, musimy się liczyć z pokonywaniem rzeki w bród. Wspomniane pole biwakowe ulokowane jest na rozległej, czystej łące, zaś na skraju lasu ustawiono drewniane wychodki. Tuż za polem biwakowym przekraczamy pierwszy mostek i wchodzimy pomiędzy wysokie skały wąwozu. Niewątpliwie jest to chyba najpiękniejsze i najciekawsze miejsce w tych górach.

Ciekawe formy skalne, liczne jaskinie, a także bogata flora i fauna sprawiają, że wycieczka dnem kanionu to nie lada przeżycie. Tutejsze jaskinie od wieków wykorzystywane były przez okoliczną ludność, która mogła tu znaleźć schronienie. Świadczą o tym licznie znalezione tu przedmioty służące kiedyś do codziennego użytku. Po opuszczeniu przez człowieka tutejszych jaskini, zadomowiły się w nich nietoperze, a z 30-tu gatunków występujących w Rumunii, doliczono się tutaj aż 17–nastu.

Największą i najciekawszą jaskinią jest Peștera Mare de la Merești, znana bardziej pod węgierską nazwą Orbán Balázs – Barlang. By do niej dotrzeć musimy odbić ze szlaku znakowaną ścieżką i wspiąć się do jej wrót po metalowej drabince. Dalej wąwóz kluczy wśród wysokich skał, a szlak biegnie raz po jednej, raz po drugiej stronie potoku, który pokonujemy po kładkach. Jednak gdy miniemy najciekawsze zakątki wąwozu i chcielibyśmy iść dalej znakowanym szlakiem musimy ściągnąć buty i w kilku miejscach pokonać potok w bród.

GPS: 46.21454, 25.54879

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *