Karpaty Rumuńskie: Peștera Valea Cetății (Fundata) Góry Postăvaru

Posted by

Jaskinia Valea Cetăţii, zwana również jaskinią Fundata, położona jest około 3 kilometrów od miasta Râşnov. Całkowita długość jaskini wynosi 958 metrów. Została odkryta dopiero ok. 60 lat temu, prawdopodobnie w 1949 roku. Do niedawna była trudno dostępna i można ją było eksplorować tylko ze specjalistycznym sprzętem. Dzięki temu nie została ona zbytnio zniszczona przez przypadkowych „speleologów” i zachowała swój naturalny wygląd. Dopiero w 2000 roku została udostępniona dla wszystkich chętnych.

Powiększono wejście, zbudowano pomosty i schody oraz zainstalowano nowoczesne oświetlenie. Z prawie kilometrowej jaskini udostępniono, 330 – metrowy odcinek, który przebiega przez najbardziej efektowną Wielką Salę o wysokości 20 m. Jest ona specjalnie oświetlona różnymi kolorami, by jeszcze bardziej uwypuklić jej piękno, zaś w sezonie letnim braszowska filharmonia organizuje tutaj klimatyczne, małe koncerty. Dzięki długotrwałej izolacji i niedostępności, miejsce to nie podlegało dewastacji, więc zachowały się tutaj prawie dwumetrowe stalagmity i stalaktyty. Z uwagi na unikalność form krasowych, grota została objęta strefą ochronną, jako naturalny pomnik przyrody.

Jaskinię można zwiedzać tylko z przewodnikiem, który opowiada nam o tym miejscu w języku rumuńskim, a na życzenie również w angielskim. Przejście całej trasy wraz z przystankami zajmuje około 30 minut. Zainstalowane tutaj oświetlenie zasilane jest agregatem, więc przewodnik oświetla tylko zwiedzany w danym momencie fragment. Zwiedzanie jaskini jest płatne i w 2011 roku bilet dla osoby dorosłej kosztował 10 lei, a dla dziecka 5 lei. W przypadku grupy ceny wynoszą 8 lei osoba dorosła, 4 lei dziecko.

Jaskinia położona jest w pobliżu drogi z Râşnov do Poiany Braşov. Po około 1,5 km za dużym parkingiem Zamku Râşnov, po prawej stronie drogi znajduje się niewielki parking i tablice informacyjne jaskini. Zawieszane są tutaj również tabliczki z godzinami otwarcia, gdyż są one zmienne w zależności od pory roku. Zaoszczędza to niepotrzebnej drogi do jaskini w godzinach, gdy jest ona zamknięta, gdyż od parkingu mamy do przejścia około 500 metrów wygodną, wybrukowaną ścieżką. Wejście do groty znajduje się na wysokości 790 m n.p.m.

GPS: 45.58243, 25.49628

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *