Pieniny: Spływ Dunajcem

Posted by
Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem to niewątpliwie największa atrakcja Pienin. Dunajec na odcinku spływu tworzy malowniczy przełom, który objęty jest ochroną przez Pieniński Park Narodowy. Najdłuższa trasa rozpoczyna się w Sromowcach Kąty i ma dystans ok. 23 km, na jej przepłynięcie potrzebujemy około 3 godzin i kończy się w Krościenku. Krótsza trasa kończy się natomiast w Szczawnicy, ma 18 km, a spływ trwa 2 godz. 15 min. Oba warianty można sobie skrócić wypływając z przystani w Sromowcach Niżnych

Można też skorzystać z usług Słowaków, ich spływ kończy się przed Szczawnicą, w miejscu, gdzie Dunajec opuszcza granicę Polsko – Słowacką. Płynąc Dunajcem mijamy Macelową Górę (802 m n.p.m.), ze ścisłym rezerwatem sosny zwyczajnej, oraz Białą Skałę (598 m n.p.m.) i Czerwone Skałki, odcinek ten biegnie tuż przy granicy Parku Narodowego. Mijamy Sromowce Niżne, kładkę na słowacką stronę i przystań flisacką, na tym odcinku towarzyszy nam widok Trzech Koron.

Spływ Dunajcem

Po lewej, polskiej stronie możemy zobaczyć zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Katarzyny z XVI w. Po prawej, słowackiej stronie Dunajca mijamy zabytkowy klasztor z XIV w., zbudowany przez Zakon Kartuzów, następnie użytkowany przez Kamedułów, dziś pełni rolę zabytku z muzeum prezentującym historię obiektu. Tuż za nim wpływamy na teren Parku Narodowego i tu zaczyna się przełom rzeki.

Zwiastuje nam to silniejszy prąd wody, która rozbija się o wystające głazy, rzeka kluczy tutaj pomiędzy szczytami Klasztornej Góry (657 m n.p.m.), Klejowej (579 m n.p.m.), Pol’any (559 m n.p.m.), Holicy (828 m n.p.m.), Przechodniego Wierchu (552 m n.p.m.), Sokolicy (747 m n.p.m.) i Bystrzyka (704 m n.p.m.).

Dalej Dunajec zwalnia swój bieg i po chwili dopływamy do Szczawnicy, gdzie kończy się spływ. Jeżeli chcemy wrócić powrotem do miejsca startu, wystarczy przejść kawałek do parkingu skąd odchodzą specjalne busy odwożące uczestników spływu. Płynąc dalej do Krościenka, warto w tej miejscowości zwrócić uwagę na kościół pw. Wszystkich Świętych z XIVw, który jest widoczny z rzeki.

foto: I. Jóźwik

GALERIA ZDJĘĆ – Spływ Dunajcem

Best Wordpress Gallery Plugin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *