Bârsana jest osadą położoną na prawym brzegu rzeki Izy w regionie Maramuresz, w odległości około 20 km na południowy – wschód od miasta Syhot Marmaroski. Wioska aktualnie jest bardzo popularna wśród pielgrzymów i turystów, ze względu na zabytkową, drewnianą cerkiew z 1720 roku, wpisaną na listę UNESCO oraz przepiękny zespół klasztorny, znajdujący się na obrzeżach miejscowości.
Pierwsze wzmianki o klasztorze sięgają XIV wieku, a powstał on z fundacji rodziny Dragos, na terenie ich posiadłości. Stary klasztor pod wezwaniem Św. Mikołaja był jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w regionie Maramuresz, a do II połowy XVIII wieku był również siedzibą prawosławnych biskupów.
Po wielu zawirowaniach historycznych, świątynię ostatecznie skonfiskowało państwo austriackie w 1791 roku, a ostatnich mnichów przeniesiono do klasztoru Neamt. W roku 1993 położono kamień węgielny pod budowę obecnych obiektów żeńskiego zespołu klasztornego Manâstirea Bârsana, natomiast pracę rozpoczęto w 1997 roku. Zgodnie z lokalną tradycją są to budowle drewniane, kryte gontem, a powstawały pod nadzorem architekta Dorela Cordos. Kompleks klasztorny składa się między innymi z Bramy Maramurskiej, dzwonnicy, przepięknej cerkwi, ołtarza letniego, kaplicy oraz budynków mieszkalnych i gospodarczych.
Główna cerkiew z wieżą osiągającą wysokość 57 metrów, przez wiele lat była najwyższym obiektem drewnianym w Europie. Od niedawna przy klasztorze działa również muzeum, które przedstawia pełny obraz historii, tradycji i kultury tego regionu. Klasztor zamieszkuje 16 zakonnic, a kieruje nim przeorysza Filofteia Oltean. Co roku w dniu 30 czerwca odbywają się w świątyni uroczystości dziękczynne ku czci Dwunastu Apostołów, na które przybywa wielu pielgrzymów. Pomimo iż zespół klasztorny jest całkiem nowy, niewątpliwie warty jest obejrzenia.
Opracowanie: K. Wujkowska
Foto: I. Jóźwik
GPS: 47.79333, 24.09207