Karpaty Rumuńskie: Góry Godeanu (Munţii Godeanu)

Posted by

Góry Godeanu (Munţii Godeanu) – są dzikim, znacznie wypiętrzonym pasmem, położonym w obrębie Właściwych Karpat Południowych. Granice masywu na północy i wschodzie przebiegają doliną Lapuşnicu Mare i dalej przez przełęcz Curmătura Soarbele. Na tym odcinku Góry Godeanu graniczą z Górami Retezat, a przełęcz odgradza również dwie ciekawe doliny rzek Jiu i Cernei. Południowo-wschodnia granica z pasmem Vâlcan oraz Mehedinţi, wytycza rzeka Cerna, zaś południowo-zachodni skaj pasma biegnie od doliny rzeki Cerny, potokiem Olanul i dalej przez przełęcz Curmătura Olănelor do doliny potoku Hideg, oddzielając masyw od Gór Cernei. Natomiast północno-zachodnią stanowią doliny rzek Hideg i Şes, oddzielając masyw od Gór Ţarcu.

Grzbiet pasma Godeanu charakteryzuje dość łagodna rzeźba i przypominać on może bieszczadzkie połoniny, lecz osiąga znacznie większe wysokości. Ciągnie się on z północnego-wschodu na południowy-zachód, a wysokość szczytów waha się w granicach 2000 – 2200 m n.p.m. Najwyższym szczytem masywu jest Vf. Gugu, który osiąga 2291 m n.p.m. Na budowę geologiczną składają się głównie skały metamorficzne oraz różnego rodzaju skały osadowe, a wśród nich przeważają wapienie, dolomity i piaskowce. W obrębie pasma można znaleźć ślady erozji lodowcowej, głównie w postaci charakterystycznych dolin oraz jezior polodowcowych.

Góry Godeanu charakteryzują się również bogactwem fauny i flory, czego potwierdzeniem jest występowanie wielu rzadkich gatunków. Z ciekawszych przedstawicieli świata flory występuje m.in.: morwa, kasztan jadalny, klon tatarski, a także dąb burgundzki i omszony, natomiast powyżej górnej granicy lasu występuje kosodrzewina. Najwyższe piętro zajmują rozległe murawy wysokogórskie, dlatego też latem na rozległych połoninach królują pasterze, którzy wypasają tu swoje stada. Świat zwierząt reprezentowany jest między innymi przez duże drapieżniki, tj.: niedźwiedzie, wilki oraz rysie. Południowo-wschodnia połowa masywu objęta została ochroną w ramach Parku Narodowego: Parcul Naţional Domogled Valea Cernei.

Wędrówka głównym grzbietem jest łatwa i przyjemna w czasie dobrej pogody, jednak duże odległości i brak schronisk, wymuszają zabranie ze sobą namiotu oraz większej ilości sprzętu oraz prowiantu. Wczesną wiosną i jesienią można też próbować szukać noclegu w opuszczonych przez pasterzy szałasach. Najlepszymi punktami wypadowymi w góry Godeanu wydają się być szlaki wytyczone z doliny Czerny i z nad jeziora Gura Apelor. Pomimo niewątpliwych walorów krajobrazowych i przyrodniczych, masyw Godeanu jest raczej rzadko odwiedzany przez turystów, głównie z uwagi na słaby rozwój infrastruktury turystycznej.

Opracowanie: I. Jóźwik
foto: I. Jóźwik

ŹRÓDŁA:
Rumunia i Mołdowa – Praktyczny przewodnik Pascal
Towarzystwo Polsko Rumuńskie w Krakowie
Informacje własne

GPS: 45.22821, 22.62827

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *