Rumunia: Monastyr Corbii de Piatra

Posted by

Wioska Corbii położona jest w dolinie Râul Doamnei oddzielającej Góry Fogaraskie od Gór Iezer. Dojedziemy tutaj z drogi 73C łączącej Curtea de Argeș i Câmpulung, skręcając w Dmonești na północ. Próżno szukać tego miejsca w polskich przewodnikach, a warto tu zajechać za sprawą wykutego w skale monastyru. Monastyr Corbii de Piatra (dosł. kamienne kruki) leży we wschodniej części wioski, tuż za rzeką.

Na przestrzeni lat świątynia występowała czasem i pod inną nazwą jako monastyr z Meris. Natomiast nazwa Skit skalny 'Św. Ap. Piotra i Pawła’ jest całkowicie błędna. Pierwsze udokumentowane wzmianki o świątyni pochodzą z 23 czerwca 1512r., nosił on wezwanie 'Zaśnięcia Matki Boskiej’ i pod tymże wezwaniem pojawia się w dokumentach do XIXw., kiedy to staje się budowlą świecką i zmienia wezwanie na 'Św. Ap. Piotra i Pawła’. Mniszka Magdalina, fundatorka, która przywróciła świątyni z Corbii de Piatra rolę klasztoru, była ciotką wojewody Neagoe Basaraba. Te powiązania rodzinne sprawiły, że nie było zaskoczeniem dedykowanie monastyru, na kilka miesięcy po jego ponownym otwarciu, panującemu władcy Neagoe.

Krążące stwierdzenie, według którego jeden z dwóch byłych świętych ołtarzy (a dokładnie lewy), miał by być katolicki jest nieprawdziwe. Absolutnie wszystkie cechy kościoła takie jak: architektura, malowidła oraz ustawienie dwóch świętych ołtarzy są zgodne z modelem bizantyńskim. Wewnątrz wykutych w skale pomieszczeń uwagę zwracają stare i piękne malowidła ścienne, które na skutek panujących tu trudnych warunków zaczęły niszczeć. Po ekspertyzie konserwatorskiej w niczym niezabezpieczone otwory okienne wbudowano okna. Wykonano też prace, które poprawiły izolację termiczną. W wyniku tych prac, począwszy od zimy w 2003r. temperatura w kościele już nie spadła poniżej +5C. Przyniosło to pozytywny efekt malowidłom, które odzyskały dawny wygląd, a niektóre ich fragmenty, które wcześniej były niemożliwe do odczytania, teraz są widoczne.

Kościół skalny może być zwiedzany codziennie. W przypadku, kiedy jest zamknięty, u wejścia znajdują się numery telefonów, pod którymi można poprosić o otwarcie świątyni, w przeciągu kilku minut ktoś przyjdzie i otworzy świątynię. W ciągu całego roku, w każda niedzielę lub w święta jest tu nadal odprawiana Msza Święta. Całość przyozdabia jeszcze mała drewniana kaplica usytuowana przy drodze i schodkach prowadzących do skalnych ołtarzy. Specjalnie przygotowaną ścieżką można też wejść na szczyt wzgórza w którym wykuto monastyr. Z góry roztacza się piękna panorama na dolinę, wioskę Corbii i otaczające je wzgórza..

Tłumaczenie: M. Paczkowska
Opracowanie: I. Jóźwik
Foto: I. Jóźwik

GPS: 45.2753, 24.81116

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *