CERKIEW W ROGOZ

Posted by

Wioska Rogoz w okręgu Maramuresz oddzielona jest od historycznego Maramureszu masywem Lăpușului. Położona jest w dolinie rzeki Lăpuș, w pobliżu miasta Târgu Lăpuș. Miejscowość może się poszczycić piękną drewnianą cerkwią Świętych Archaniołów, wybudowaną w stylu marmaroskim. Jest to ósma tego typu budowla wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Świątynie znajduje się na północ od głównej drogi w centrum wsi, a dojazd do niej jest dosyć dobrze oznakowany.

Cerkiew pochodzi z 1663 roku, ale do Rogoz przeniesiona została dopiero w roku 1883. Stanęła ona w miejscu starej świątyni pw. św. Parascewy z 1701 roku. Wysoka wieża ozdobiona jest czterema strzelistymi wieżyczkami, charakterystycznymi dla regionu Lăpușului, Pod obszernym gontowym dachem świątyni, który pokrywa cały kościół wraz z prezbiterium znajdziemy rzeźby przedstawiające końskie łby, mają one odstraszać złe moce i są pozostałością pogańskich wierzeń. Całość opasana jest misternie rzeźbionymi linami.

Prezbiterium jest znacznie węższe od głównego korpusu świątyni i jest wielokątne. Wejście znajduje się na południowej fasadzie, a nawę od babińca oddzielają malutkie niskie drzwi w kształcie ust. Wymuszały one ukłon od wszystkich wchodzących do świątyni. Wewnątrz częściowo zachowała się też polichromia z 1785 roku wykonana przez dwóch lokalnych malarzy Radu Munteanu i Man Nicolae. Chór natomiast zdobi polichromia z 1834 r. Cerkiew otoczona jest cmentarzem, na którego końcu znajduje się jeszcze jedna, ale już współczesna drewniana świątynia, widoczna na ostatnim zdjęciu. Obok wejścia do starej części cmentarza, w starej chacie urządzono izbę pamięci.

GPS: 47.46897, 23.92811

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *