Twierdza Trascăului

Posted by

Twierdza Trascăului (w drugiej połowie XX wieku nazywana również Cetatea Colțești, po węgiersku Torockóvár), usytuowana jest na zachód od wsi Colțești (węg. Torockószentgyörgy, niem. Sankt Georgen) i ok. 5 km na południowy zachód od miejscowości Rimetea (węg. Torockó, niem. Eisenburg), w regionie Alba, w górach Trascăului.

Zamczysko zostało zbudowane ok. 1296 roku przez podwojewodę Thoroczkay z Trascău, z przeznaczeniem do zamieszkania, jednocześnie miała służyć też jako schronienie. Dlatego twierdza celowo została wzniesiona na stromym szczycie wapiennego bloku skalnego. Było to po tatarskiej – mongolskiej inwazji z 1241 roku, w wyniku której, miejscowości Trascău i Sângiorgiu poniosły ogromne szkody. Na północnej wieży, wysokiej na ok. 20 m, zachował się napis [cytat], który mówi, że rodzina Thoroczkay zbudowała zamek w XIII wieku.

W 1470 roku twierdza została zagarnięta przez króla Matia Corvinul (Mateusz Korwin) i przekazana wojewodzie Siedmiogrodu. W 1510 roku powróciła w ręce szlachty z Trascău (Thoroczkay), zaś w 1514 została zdewastowana przez chłopów prowadzonych przez Gheorghe Doja. Po odmówieniu Rodzinie Austriackiej (Habsburgowie) przyłączenia Siedmiogrodu do walk z powstaniem kuruców, rodzina szlachecka z Trascău (Thoroczkay) została usunięta ze sceny historii, wraz z twierdzą, która została zniszczona w 1703 roku przez cesarskie wojska austriackie, dowodzone przez generała Tiege (Lobonți).

Riuny twierdzy zostały wpisane na Listę Zabytków Historycznych regionu Alba, stworzoną przez rumuńskie Ministerstwo Kultury i Wyznań w 2004 roku. Są one ogólnie dostępne a dojazd do nich znajduje się w wiosce Colțești. Oczywiście ostatnie kilkadziesiąt metrów musimy wspiąć się pieszo do góry, gdyż jak to forteca, położona jest ona na trudno dostępnym wzgórzu. Spacerując po twierdzy możemy z jej murów podziwiać przepiękne panoramy Gór Trascău. Najbardziej uwagę przykuwa na północnym-wschodzie majestatyczna Skała Szeklerów (Piatra Secuiului ) i na południu skaliste wrota wąwozu Vălişoarei.

Będąc w Colțești trzeba też koniecznie odwiedzić sąsiednią szeklerską wioskę Rimetea z charakterystyczną zabudową, a także pobliskie wąwozy Siloşului i Plaiului. Warto też pokonać około 30km i wybrać się do Wąwozu Turzii, dojazd z drogi DN 75 z wioski Cheia. A w Turdzie zwiedzić kopalnię soli, w której utworzono trasę turystyczną.

GPS: 46.424956, 23.544714

Opracowanie: I. Jóźwik
Tłumaczenie źródeł rumuńskich: M. Paczkowska
Foto: I. Jóźwik

ŹRÓDŁA:
Wikipedia
Informacje własne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *