Karpaty Rumuńskie: Peştera Gheţarul Focul Viu – Góry Bihor

Posted by

Rumuńska Peştera Gheţarul Focul Viu (Jaskinia Lodowa Żywego Ognia) położona jest na płaskowyżu Padiş w górach Bihor. Można do niej dotrzeć na kilka sposobów znakowanymi szlakami, najkrótsza trasa prowadzi z pola biwakowego Polana Glăvoi https://grupabiwakowa.pl/polana-glavoi/ i oznaczona jest żółtą kropką. Pesztera położona jest na wysokości 1165 m n.p.m. i po raz pierwszy została opisana w 1903 roku przez Gyula Czárána.

Od 2003 roku dostęp do jaskini jest ograniczony, po drenianych schodkach możemy dotrzeć tylko do jej otworu i z małej platformy podziwiać Wielką Salę. To właśnie tutaj możemy zobaczyć wielki lodowy blok o objętości 25.000 m 3, który w południe oświetlany jest promieniami słońca wpadającymi przez komin w sklepieniu pieczary. Zbutwiałe kawałki drzew uwięzione w lodzie zabarwiają go na czerwonawy kolor i gdy zostaną oświetlone słońcem mogą sprawiać wrażenie jakby płonęły.

Cała jaskinia ma długość 165 m i podzielona jest na dwie sale Wielką i Małą (Mare i Mică), Mała kończy się niedostępnym kominem. Do niedawna istniała możliwość przejścia do Małej Sali, ale obecnie przejście jest zagrodzone a wstęp zabroniony. Focul viu jest trzecią co do wielkości jaskinią lodową w Apuseni zaraz po Scărişoara i Avenul Borţig, ta ostatnia dostępna jest tylko przy użyciu lin.

GPS: 46.57515, 22.67997

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *