Karpaty Ukraińskie: Jasienica Zamkowa – Beskidy Brzeżne

Posted by

Ukraina. Jasiennica Zamkowa (Ясениця-Замкова) to wieś na trasie Stary Sambor – Przełęcz Użocka, w Beskidach Brzeżnych. Położona w rejonie starosamborskim w obwodzie lwowskim liczy około 1600 mieszkańców. Położona jest w dolinie nad potokiem Jasienica, który jest dopływem Dniestru. Góry wokół miejscowości nie są wysokie i nieznacznie przekraczają wysokość 700 m n.p.m.

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1539 roku. Lokowana w XVI w. osada stanowiła część dóbr stołowych, wydzielonych z królewszczyzny na potrzeby monarchy i jego dworu, a u schyłku XVIII wieku przeszła w ręce Głokowskich. W czasie II Rzeczypospolitej wieś należała do polski i w 1921 roku liczyła 1352 mieszkańców. Leżała wtedy w powiecie turczańskim. Przez Jasiennice przebiega linia kolejowa łącząca Lwów z Użgorodem wybudowana w 1905 roku.

Jak na taką małą wieś, Jasiennica ma się czym pochwalić. Znajdziemy tutaj m.in. Cerkiew św Michała z 1903 roku, zbudowaną w stylu narodowym ukraińskim na planie krzyża greckiego, oraz najbardziej ciekawy zabytek – dużą drewnianą dzwonnicę, w której mieści się kaplica p.w. Opieki Matki Bożej i regionalna izba pamięci. Obiekt został wzniesiony prawdopodobnie w latach 1766 – 1779 i jest najstarszym tego typu zabytkiem w okolicy.

GPS: 49.27628, 22.98078

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *