Nowa mapa Czarnohory już wkrótce w sprzedaży

Posted by

Na rynek wchodzi juz trzecia mapa turystyczna, obejmująca tereny ukraińskich Karpat wydana wspólnym wysiłkiem polskich, czeskich i ukraińskich pasjonatów. Mapa jest wynikiem współpracy polskiego wydawnictwa Compass z Krakowa i czeskich kolegów z wyd. Aurius, którzy współpracują z Fundacją Karpackie Ścieżki i Ukraińską Służbą Ratowniczą. Pracę w terenie to zasługa Fundacji, jej działacze bardzo szczegółowo sprawdziły teren, trasy oraz ścieżki.

W 2011 roku Karpackie Ścieżki zakończyły znakowanie na Świdowcu aż do doliny C.Tisy, dla tego potrzebna była nowa mapa z nowymi szlakami na terenie Połoniny Świdowca aż po Perelisok i Worochtę. Mapa obejmuje tereny Czarnohory północno-zachodniej (Howerla, Pietros) i cześć Pokucko-Bukowińskich Karpat z Werchowyną i terenami kolo Dżembroni. Na mapie zaznaczono szczegółowo dwa ośrodki narciarskie z aktualnym przebiegiem wyciągów – Dragobrat i Bukowel, informacje dla kajakarzy na rzece Cz.Czeremosz i dużo nowych informacji potrzebnych do dobrej orientacji w górach. Z drugiej strony mapy czytelnik znajdzie praktyczne informacje, i kilka proponowanych, popularnych tras, propozycje noclegów i kontakty do posterunków służby ratowniczej.

Mapę wydano na potrzeby turystów i ratowników, użyto na niej nazewnictwo takie jakie używa miejscowa ludność, leśnicy i ratownicy. Nie jest ono związane z nazwami z okresu międzywojennego i jest pisane na dwóch językach – ukraińskim i polskim lub czeskim. Celem autorów tej mapy jest po pierwsze bezpieczeństwo turystów w górach, łatwa komunikacja lub konsultacje z ratownikami lub miejscowymi według aktualnego nazewnictwa znanego w rejonie po ukraińsku.

W Polsce mapa wejdzie do sprzedaży od 15.lipca i będzie sprzedawana przez Wydawnictwo Compass. Będzie łączyła się z compassowską mapą Gorgany – Świdowiec. Skala mapy jest 1:50 tys, z siatką WGS 84. Format mapy to 984 x 676 mm. Aktualizacja w terenie zrobiona przez Fundacje Karpackie Ścieżki, dzięki współpracy z Wasylem Hutyrjakem, i pomocy czeskich członków Karpackiego Towarzystwa Turystycznego i po konsultacjach z ratownikami HPRCz.

opracowanie: A. Kucera
tłumaczenie I. Jóźwik

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *