Sasanka słowacka Pulsatilla slavica jest endemitem zachodniokarpackim – to znaczy gatunkiem występującym tylko na obszarze Karpat Zachodnich. Rośnie w Tatrach Zachodnich, Niżnych Tatrach, na Choczu, w Małej i Wielkiej Fatrze. Zasięg zgodnie z nazwą gatunkową ogranicza się prawie wyłącznie do Słowacji. W Polsce była podawana z dwóch stanowisk w Tatrach Zachodnich, ale w ostatnich latach została potwierdzona tylko na jednym.
Sasanka słowacka przywiązana jest do podłoża skał wapiennych. Najczęściej rośnie w murawach na półkach skalnych o południowej wystawie. Spotykana jest również w runie świetlistych lasków reliktowych.
Okazałe kwiaty rozwijają się już w drugiej połowie kwietnia i w maju. Liście wyrastają po przekwitnięciu. Charakterystyczne są również puszyste owocostany złożone z wielu opatrzonych długim piórkiem nasion.Ze względu na piękne kwiaty jest narażona na zrywanie i wykopywanie do przydomowych ogródków. Gatunek jest objęty Konwencją Berneńską oraz chroniony prawem unijnym w ramach sieci NATURA 2000. W Polsce jest pod ścisłą ochroną gatunkową, wpisany jest również na Czerwone Listy i ujęty w Czerwonych Księgach.
Opracowanie: Marcin Scelina