Góry Ţarcu (Munţii Ţarcu)

Posted by

Góry Ţarcu (Munţii Ţarcu) – jest to masyw należący do Właściwych Karpat Południowych, położony w północno – zachodnim rejonie grupy górskiej Godeanu – Retezat. Północną granicę z pasmem Poiana Ruscă wytycza droga Caransebeş – kotlina Haţeg, natomiast południowy i wschodni skraj masywu wyznaczony jest przez dolinę Râul Mare, dolinę potoku Şes, przełęcz Prislop, a także dolinę rzeczki Hideg, zwanej również Pârâul Rece. Zachodnia granica z górami Semenic poprowadzona jest doliną rzeki Timiş, na odcinku od ujścia Hideg do Caransebeş.

Pasmo kulminuje szczytem Caleanu, który osiąga wysokość 2199 m n.p.m., jednak w obrębie masywu znajduje się jeszcze kilka szczytów przekraczających wysokość 2100 metrów. Góry Ţarcu zbudowane są głównie ze skał krystalicznych, jak również odnaleźć można zlepieńce i piaskowce. Charakterystyczną roślinnością są ułożone piętrowo lasy grądowe, bory bukowo – jodłowe oraz świerkowe z okazami limby, a także rozległe hale. W najwyższych partiach znajdują się niewielki kotły polodowcowe, zaś ich dna zajmują malownicze jeziorka. Świat zwierzęcy reprezentowany jest przez wiele gatunków, między innymi występują tu kozice, niedźwiedzie, wilki oraz głuszce.

W skład pasma często zaliczany jest również masyw Muntele Mic (1802 m n.p.m.), położony w północno – zachodniej części jednego z grzbietów. Na stokach zlokalizowana jest stacja narciarska oraz wyciąg krzesełkowy, zaś ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na okoliczne grupy górskie.

Infrastruktura turystyczna nie jest zbytnio rozwinięta, zaś niewielka baza noclegowa znajduje się między innymi w dolinie Râul Mare. Planując dłuższą wędrówkę można również awaryjnie skorzystać z noclegu w niewielkiej stacji meteorologicznej położonej na szczycie Vf. Tarcu. W obrębie pasma znajduje się kilka wyznakowanych szlaków turystycznych, nie zawsze jednak w najlepszym stanie.

GPS: 45.304662, 22.597992

Opracowanie: K. Wujkowska
foto: I. Jóźwik

ŹRÓDŁA:
Rumunia – Przewodnik National Geographic
Rumunia oraz Mołdowa – Przewodnik Wyd. Bezdroża
Rumunia – Przewodnik ExpressMap
Rumunia i Mołdowa – Praktyczny przewodnik Pascal
Wikipedia
Towarzystwo Polsko Rumuńskie w Krakowie
Informacje własne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *