Karpaty Jaskinia Baradla Góry Cserhát

Posted by

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych Węgier jest Park Narodowy Krasu Węgierskiego (Aggteleki Nemzeti Park), oferujący najbardziej spektakularne zjawiska krasowe na Węgrzech. Park znajduję się na północy kraju tuż przy granicy ze Słowacją. Zresztą na Słowacji teren ten też jest chroniony Parkiem Narodowym Słowacki Kras (Národný park Slovenský kras).

Atrakcje obydwu Parków wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich chyba najbardziej popularna jest Jaskinia Baradla, która również połączona jest systemem korytarzy ze słowacką Jaskinią Domica. W sumie system jaskiń liczy sobie 25 km długości, z czego 6 km przypada Słowacji. Część jaskiń udostępniona jest do zwiedzania, najbardziej komercyjne trasy są oświetlone, ale można też wykupić sobie trudniejszą opcję z latarkami i w cięższym terenie. Węgrzy w tym zakresie oferują kilka wariantów, ale na nie które z nich trzeba dokonywać wcześniejszej rezerwacji.

Ceny poszczególnych tras i ich opcje najlepiej podejrzeć sobie na oficjalnej stronie Parku, gdyż będą tam najbardziej aktualne: http://www.anp.hu/en. Do systemu jaskiń możemy dostać się też trzema wejściami Aggtelek (główne wejście), Jósvafo i Vörös-tó, czwarte jest po stronie słowackiej. Tu też warto posiłkować się oficjalną stroną, gdyż niektóre wejścia nie są czynne po sezonie. W sezonie letnim, mając trochę szczęści możemy załapać się na koncerty połączone z pokazem świateł, które odbywają się w niesamowitej akustycznej komorze koncertowej.

GPS: 48.47172, 20.49533

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *