Góry Întorsurii z pasmem Gór Cziukasz

Posted by
dsc05281
Munţii Ciucaş

Góry Întorsurii z pasmem Gór Cziukasz (Munţii Întorsurii, Munţii Ciucaş) – są masywem, należącym do tzw. „Karpat Zakrętu”, ze względu na położenie w rejonie wygięcia łuku karpackiego. Niekiedy w literaturze można spotkać się również z określeniem Góry Buzău. Granice pasma nie są jednoznacznie określone, lecz dla ułatwienia przyjęto, iż północny oraz wschodni kres wytycza droga biegnąca na trasie Braşov – Buzău, natomiast zachodni skraj wyznacza droga Ploeşti – dolina Teleajen – przełęcz Bratocea (1272 m n.p.m.) – Braşov. W kierunku południowym góry Întorsurii przekształcają się w pogórze Karpat Multańskich, zaś na północnym – zachodzie w Kotlinę Braszowską.

dsc07321
Munţii Ciucaş

Ze względu na dużą różnorodność krajobrazu, w obrębie pasma wyodrębniono kilka grup górskich. Najbardziej charakterystyczne jest pasmo Gór Siriu oraz popularne Góry Ciucaş. Masyw Siriu pokryty jest roślinnością typowo połoninną, a jego kulminacją jest Vârful Mălaia (1662 m n.p.m.). Natomiast pasmo Ciucaş charakteryzuje się specyficznym krajobrazem, ze względu na występowanie wśród połonin, formacji skalnych. Najwyższym punktem jest szczyt Ciucaş, wznoszący się na wysokość 1954 m n.p.m., lecz znajdziemy tu również inne wspaniałe i godne uwagi grzbiety, np.: Bratocea – Tigăile Mici ( 1827 m n.p.m.), czy położoną w południowo – wschodniej części grań Gropşoare (1883 m n.p.m.). Głównym budulcem tego pasma są niezwykle twarde zlepieńce, spajające różnorodny materiał skalny, lecz odnajduje się tu również skały wapienne. Właśnie dzięki takiej budowie geologicznej, możemy podziwiać niesamowite formacje skalne, które wręcz działają na wyobraźnię i tak oto ujrzeć możemy „Plotkujące Staruchy”, „Diabelską Ręka”, czy „Goliata”.

dsc00850
Munţii Ciucaş

Masyw Ciucaş charakteryzuje się niezwykle bogatą i interesującą roślinnością, a przykładem mogą być malownicze bory dolnoreglowe, bądź ogromna różnorodność wśród roślin kwitnących. W obrębie gór znajduje się kilka rezerwatów przyrody (geologiczne, geomorfologiczne, fauny oraz flory). Szczególnie godny uwagi jest rezerwat Góra Rosu, która nazywana jest tak, z uwagi na pokrywające ją w okresie wiosennym piękne kwiaty rododendronów. W miejscowości Cheia, położonej na wysokości 800 – 900 m n.p.m., znajduje się Muzeum Przyrodnicze oraz urokliwy klasztor męski pw. Świętej Trójcy, wybudowany w latach 1835 – 39, którego główną atrakcją są przepiękne ikony, autorstwa jednego z najsłynniejszych malarzy rumuńskich – Gheorge Tatarescu. Zaplecze turystyczne niegdyś było niezbyt rozbudowane, gdyż nocleg zapewniały tylko dwa schroniska: niewielkie, drewniane Cabana Ciucaş, które obecnie popadło w ruinę oraz nadal działające – Muntele Roşu. Sytuacja znacznie się poprawiła i aktualnie, chociażby w miejscowości Cheia znaleźć można również kilka obiektów noclegowych. W rejonie Gór Ciucaş znajduje się spora ilość oznakowanych szlaków turystycznych, które są w bardzo dobrym stanie, co znacznie ułatwia poruszanie się w terenie.

GPS: 45.516269, 25.931759

GALERIA ZDJĘĆ – Munţii Ciucaş

Opracowanie: K. Wujkowska
Foto: I. Jóźwik
ŹRÓDŁA: Wikipedia, Towarzystwo Polsko Rumuńskie w Krakowie, informacje własne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *