Karpaty Rumuńskie: Buzd – Siedmiogród

Posted by

Rumuńska Biserica evanghelică fortificată w Buzd. Buzd (skas. Buss, niem. Bussd, węg. Szászbuzd) jest to niewielka wioska w powiecie Sibiu, administracyjnie połączona z miejscowością Brateiu. Położona jest w pobliżu miasta Mediaș, i aby tam trafić musimy zjechać z drogi DN 14 na południe tuż przed Brateiu. Po czterech kilometrach niezbyt dobrej drogi dojedziemy do Buzd.

Wioska jest godna odwiedzenia, gdyż leży na szlaku siedmiogrodzkich kościołów ewangelickich. Oczywiście największą atrakcją wsi jest kościół warowny, ale warto też pospacerować uliczkami saskiej osady. Co prawda Sasów już tu nie spotkamy, choć podobno mieszka tu jeszcze dwóch Niemców, ale za to pozostała tu po nich ciekawa architektura i miejski układ wsi.

Powstanie Buzd datuje się na 1359 rok, a świątynia stanęła tutaj już w XIV w. W XV wieku świątynia została powiększona, również w tym czasie zyskała obwarowania. Mury obronne o owalnym kształcie mają wysokość od 6 do 7 metrów. Na początku XVI wieku podwyższono też prezbiterium kościoła, które zaczęło przypominać wieżę obronną. Ewangelicki kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, wybudowany został w stylu gotyckim, lecz niestety całość aktualnie jest w dość opłakanym stanie, a niektóre fragmenty obwarowań są już w ruinie. Coraz rzadziej odprawia się też tutaj msze, gdyż praktycznie nie ma już dla kogo. Ciekawostką są tu drewniane kryte schody prowadzące do świątyni.

GPS: 46.13749, 24.41406

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *