Miłośnicy bardzo starych świątyń na pewno nie mogą przeoczyć na swojej trasie węgierskiego opactwa cystersów w Bélapátfalva. Tutejszy kościół opactwa, to jedna z lepiej zachowanych romańskich świątyń na Węgrzech. Wzniesiony na planie krzyża z fasadą ozdobioną piękną rozetą. Powstanie opactwa datuje się na 1232 rok i zostało założone przez biskupa Egeru Kilita II. Niestety z całych zabudowań przetrwał tylko kościół, a po reszcie pozostały już tylko fundamenty. W sezonie letnim odbywają się tu msze święte, w czasie których wykonywane są chorały gregoriańskie na tutejszy organach.
Miejsce jest bardzo dobrze przygotowane dla turystów, obok w niewielkim budyneczku, gdzie mieści się kasa biletowa, możemy obejrzeć materiał filmowy o historii opactwa i działalności cystersów w Europie. Całą prezentacja jest też w języku Polskim, jak i audio przewodnik. Warto z tego skorzystać bo historia tego miejsca jest naprawdę ciekawa. Dostęp do tego miejsca jest też bardzo łatwy. Jeden nowy, darmowy parking znajdziemy w wiosce pod wzgórzem na którym stoi opactwo, musimy stąd jednak odbyć krótki spacer do opactwa, drugi parking płatny znajduje się na górze koło opactwa.
W ruinach opactwa znajdziemy też wydajne źródło z bardzo czystą i pyszną wodą. Nad opactwem góruje też potężny masyw górski noszący ślady dużych kamieniołomów. Prowadzą na niego szlaki turystyczne, a z góry rozpościerają się piękne widoki. Nam brakło czasu by odbyć tam wycieczkę, może innym razem.
GPS: 48.0492, 20.36452