Na granicy Gór Parâng i Căpăţânii, lecz już na obszarze tych drugich znajduje się jedna z najdłuższych rumuńskich jaskiń. Peştera Polovragi położona jest na wschodnim zboczu wąwozu Olteţului, a łączna długość jej korytarzy wynosi 10 350 m. Miejsce to jest łatwo dostępne i pod samą grotę można podjechać samochodem. Dojazd od wioski Polovragi w kierunku Monastyru Polovragi, tuż przed bramą świątyni skręcamy w prawo by po chwili wjechać drogą gruntową do wąwozu.
Wejścia do jaskini nie sposób przeoczyć, jest okratowane, a tuż przed nim stoją w sezonie kramiki z pamiątkami. Zwiedzanie jest płatne, a 400 metrowa, udostępniona trasa jest oświetlona, pokonujemy ją z przewodnikiem, który opowiada historię tego miejsca i pokazuje najciekawsze dostępne miejsca. Niestety miejsca te są dosyć zniszczone, gdyż jaskinia była już znana i odwiedzana od średniowiecza. Był czas gdy skalne korytarze były wykorzystywane przez monastyr jako pustelnie.
Zwiedzając jaskinię, tuż na początku, po prawej stronie mamy mały korytarz zwany Nietoperzowym Korytarzem (Culoarul Liliecilor). Dalej, po przejściu dosyć długiego korytarza po prawej stronie mijamy Salę Jeziorną (Sala Lacului) ze źródłem krasowym. A tuż za nią, na ścianie możemy ujrzeć wizerunek śmierci, wykony przez miejscowego mnicha. Udostępniona trasa wiedzie nas dalej do Korytarza Słupów (Culoarul Stâlpului), nazwa pochodzi od występujących tutaj stalaktytów i stalagmitów. Tutaj kończy się nasza wycieczka przez jaskinię, dalsze korytarze są trudno dostępne i nie oświetlone.
Zwiedzanie jaskini jest dosyć przyjemne, gdyż nie panuje tutaj taki rygor jak np. w Jaskini Niedźwiedziej czy sąsiedniej Muierilor, gdzie przewodnicy dosyć szybko przeganiają nas po trasie, wygaszając z tyłu światła. Tutaj można sobie wszędzie zajrzeć i nie koniecznie trzymać się przewodnika. Zresztą po dojściu do końca trasy można sobie już wrócić na własną rękę i dokładnie obejrzeć to co nam wcześniej pokazano. To duża zaleta, gdy chcemy tu porobić trochę zdjęć i mieć kadry bez przypadkowych wycieczkowiczów.
GPS: 45.200219, 23.783567
Opracowanie: I. Jóźwik
foto: I. Jóźwik
ŹRÓDŁA:
Rumunia – Przewodnik National Geographic
Rumunia oraz Mołdowa – Przewodnik Wyd. Bezdroża
Rumunia – Przewodnik ExpressMap
Rumunia i Mołdowa – Praktyczny przewodnik Pascal
Wikipedia
Informacje własne