Weekend z Karpatami Serbskimi

Posted by
Akademicki Klub Turystyczny „WATRA” i Towarzystwo Karpackietkxzapraszają na Slajdowisko „WEEKEND z KARPATAMI SERBSKIMI”, które odbędzie się w dniach od 05 do 07 grudnia 2014r. w Chatce AKT na Pietraszonce. Rozpoczęcie spotkania w piątek o godz. 20.00, zakończenie w niedzielę rano. Celem imprezy jest zwrócenie uwagi na atrakcyjny krajobrazowo i przyrodniczo, a zupełnie nieznany polskim turystom obszar Karpat, położony na południe od Przełomu Żelaznych Wrót we Wschodniej Serbii. Pokazy skierowane są do wszystkich miłośników Karpat przejawiających aktywność poznawczą na ich terenie. Spotkanie na Pietraszonce będzie okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy środowiskami turystycznymi z całego kraju.

 

W programie znajdą się prezentacje przeźroczy oraz zdjęć cyfrowych z Karpat Serbskich, obrazujące krajobrazy gór, pokazujące ich atrakcje turystyczne oraz osobliwości przyrody żywej i nieożywionej. Uzupełnieniem będą prelekcje dotyczące historii, architektury i kultury ziem Wschodniej Serbii, przygotowane przez znawców tematu. Szczegóły w harmonogramie spotkania.Na miejscu kuchnia turystyczna oraz możliwość zamówienia obiadu we wsi. Noclegi we własnych śpiworach w warunkach studenckich. Najdogodniejsze dojścia do Chatki:z PKP Wisła-Głębce ok. 2 godz., z przeł. Kubalonka ok. 1 godz., z Istebnej-Zaolzia ok. 40 min.

Wszyscy, którzy chcieliby zaprezentować swoje zdjęcia oraz podzielić się własnymi doświadczeniami z Karpat Serbskich, proszeni są o kontakt z Dariuszem Dzidą Czerniakiem, czerniak@poczta.onet.pl. Organizator zastrzega wstrzymanie przyjmowania zgłoszeń z chwilą wypełnienia programem fizycznie dostępnego czasu trwania imprezy.

Program slajdowiska jest jeszcze sprawą otwartą i cały czas przyjmowane są zgłoszenia od osób, które chciałyby zaprezentować zdjęcia i podzielić się swoimi wrażeniami w wyjazdów do Wschodniej Serbii.

Podczas dwóch wieczorów będziemy mieli okazję zapoznać się z południowym zakończeniem Łuku Karpat – obszar od dunajskiego Przełomu Żelaznych Wrót na północy po miasto Nisz na południu. Oprócz prezentacji pasm górskich i znajdujących się w nich niezliczonych atrakcji turystycznych przedstawione zostaną tematy historyczne, archeologiczne, kulturowe, etniczne, przyrodnicze oraz zabytki architektury i techniki. Być może będziemy mieli okazję posłuchać wykładu o pasjonującej geologii tego graniczącego z Bałkanem regionu.

O swoich wyjazdach oraz planach eksploracyjnych opowiadać będą znani ze slajdowisk rumuńskich eksperci karpaccy: Tomek Smoliński z Warszawy, Olek Dymek z Krakowa, Artur Jedynak z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz organizator spotkania – Darek „Dzida” Czerniak z Gliwic.

Czekamy na potwierdzenie przybycia kolejnych prelegentów: Staszka Figla z Krakowa, Tomka Fryźlewicza z Andrychowa, Krzyśka Jaworskiego z Wrocławia i kilku innych, których nazwisk jeszcze nie zdradzimy.

Liczymy na pojawienie się ekip z pozostałych Klubów Turystycznych i Kół Przewodnickich z całego kraju. Wśród anonsowanych tematów znalazły się m.in:

Karpaty Serbskie – obszar, granice, podziały na grupy i pasma
O archeologii Wschodniej Serbii
Z dziejów regionu Karpat Serbskich
Społeczność rumuńska i wołoska we Wschodniej Serbii
W Górach Đerdapskich
Rekonesans w Karpatach Serbskich czyli jak nie wszedłem na Veliki Štrbac
Przez Góry Homoljskie
Wapienny świat gór Deli Jovan – Stol – Krš
Na szczytach i w dolinach Gór Kučajskich
Między Czarnym i Białym Timokiem – na najwyższy szczyt Karpat Serbskich
Krajoznawcze przyczynki do Karpat Serbskich
Co jeszcze warto zobaczyć w Karpatach Serbskich

Czekamy na Twoje.

ŹRÓDŁO: AKT WATRA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *