Ukazała się nowa mapa Gorganów

Posted by

mapagorgany2Wczoraj w czeskiej Pradze trafiła do sprzedaży, zapowiadana już przez nas nowa mapa Gorgany, Połonina Krasna, Świdowiec. Mapa jest w skali 1:50 000 i ma format 690 x 980 mm. Swoim zasięgiem obejmuje miejscowości i miejsca takie jak: Koloczawa, Synewir, Ust Czorna, Bistricja i Osmołoda, Przełęcz Okole, Czarna Cisa oraz region Drohobrat.

Prace nad mapą trwały cztery lata, w trakcie, których organizowane były obozy znakarskie, ze względu na brak szlaków turystycznych w tych rejonach. Oprócz nowych szlaków i drogowskazów na mapie zaznaczone są obiekty noclegowe, gastronomiczne, apteki, nowo powstałe drogi leśne, wyciągi, schroniska a nawet przebieg rurociągów i lokalizacja bunkrów z czasów wojny. Na rewersie znajdziemy dużo informacji praktycznych, telefony alarmowe, a także krótka historia znakowania szlaków. Warto dodać, że mapa jest również w języku polskim i na naszym rynku powinna pojawić się zaraz po Nowym Roku. Pozycja ta jest świetnym uzupełnieniem mapy wydanej przez COTG PTTK, Wydawnictwo Compass – Gorgany część środkowo-wschodnia.Mapa nie powstała by gdyby nie zaangażowanie wielu osób z różnych krajów: Czechy (Ivo Dokoupil, Igor Spalania, George Šumbera), Polska (Irek Jóźwik, Jacek Wnuk) Ukraina (Wasyl Ficak, Oleńka Hryncisin, Jurko Hudyma) Pracami kierował Wasyl Hutriak z Funacji Karpackie Ścieżki i Ales Kucera.
Podziękowania należą się Wiktorowi i Jurij Opalenykovi Kostiak, szefowi HPRP w Ust Czarnej za pomoc w wyznaczaniu nowych szlaków, Romanowi Trzmielewskiem z Wydawnictwa „Compass”, Zuzannie Karlíkovej SHOCart, Michałowi Holub za udostępnienie urządzeń GPS do pomiarów, Jirka Vacek (układ i projektowanie mapy), Oleksy Livinskému (korekta ukraińskich nazw). Mapa współfinansowana jest przez czeski rząd za pośrednictwem projektu „Człowiek w Potrzebie”.

ŹRÓDŁO: Portal Karpaty.Travel.Pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *