Góry Kelimeńskie, Kelimeny (Munţii Călimani) – jest to pasmo gór wysokich, pochodzenia wulkanicznego, zajmujące obszerny teren w rejonie Karpat Wschodnich. Granice tego masywu na północnym – zachodzie i północy wytycza szosa Bistriţa – Vatra Dornei, od południa zaś linia kolejowa biegnąca z Topliţy w dół doliny Maruszy. Wschodni kraniec pasma trudno jednoznacznie określić, więc przyjęto w znacznym uproszczeniu, iż wyznacza go linia Vatra Dornei – Kotlina Bilbor. Podobnie sytuacja wygląda na zachodzie Kelimenów i tu w przybliżeniu określono granicę na linii Reghin – Bistriţa. Obszary te charakteryzują się miękko pofałdowanym pogórzem oraz specyficznym grzbietem głównym, w strefie, którego odnajdziemy obszerne pola kosodrzewiny, wypłaszczenia z roślinnością połonniną oraz skaliste szczyty.
Łańcuch centralny rozciąga się na długości około 60 km, w najwyższych rejonach wypiętrzając się od 1600 do 2000 m n.p.m. Najwyższą kulminacją pasma jest szczyt Pietrosul Călimanului (2100 m n.p.m.). Posiada on polską nazwę – Pietros Kelimeński, możliwe, że ze względu na fakt, iż niektórym kojarzy się swym wyglądem z „królową polskich Beskidów” – Babią Górą. W najwyższych strefach masywu utworzono w 1993 roku Park Narodowy Călimani, który obejmuje obszar 24054 ha. Tereny parku cechuje duże zróżnicowanie pasma roślinnego, a mianowicie odnajdziemy tu lasy dolno i górnoreglowe, pasma kosówki oraz murawy wysokogórskie. Dużą ciekawostką są występujące tutaj endemiczne gatunki niektórych roślin, np.: tojadów, dzwonków oraz goździków. Ostoję odnalazły tu również wszystkie duże karpackie drapieżniki. Warto odwiedzić rezerwat „Doisprezece Apostoli” (Dwunastu apostołów), znajdujący się w północno-wschodniej części masywu Kelimenów, na terenie, którego znajduje się ciekawy zespół skał andezytowych. U podnóży szczytu Reţiţiş leży niewielkie, lecz malownicze jeziorko Lacul Iezer. Niestety w Górach Kelimeńskich, oprócz terenów dzikich i nieodwiedzanych przez turystów, odnaleźć można również obszary znacznie zdewastowane przez przemysł wydobywczy.
W rejonie szczytu Negoiu Românesc (1889 m n.p.m.) w okresie lat osiemdziesiątych otworzono odkrywkową kopalnię siarki, co doprowadziło do ogromnych i nieodwracalnych zniszczeń. Po pewnym okresie przestoju, kopalnia aktualnie wznowiła eksploatację zboczy. Pasmo Kelimenów jest dostępne od północy, jak również od południa, a szlaki turystyczne są sukcesywnie odnawiane. Niestety baza noclegowa jest znikoma i opierać się można głównie na licznych bacówkach. W nagłych wypadkach można również skorzystać z zakwaterowania w stacji meteorologicznej, która zlokalizowana jest na szczycie Reţiţiş. Przy dobrej widoczności z Gór Kelimeńskich można podziwiać cudowne panoramy, które obejmują praktycznie całe otoczenie Siedmiogrodu.
GPS: 47.114022, 25.199101
GALERIA ZDJĘĆ – Munţii Călimani
Opracowanie: K. Wujkowska
ŹRÓDŁA: Wikipedia, karpaty.net, Towarzystwo Polsko Rumuńskie w Krakowie