Szalajka völgy

Posted by

Węgierskie Góry Bukowe kryją wiele atrakcji, jedną z nich jest Dolina Szalajki (Szalajka-völgy), położona w okolicy miejscowości Szilvásvárad. Przez dolinę płynie potok Szalajka i to od niego pochodzi nazwa całej doliny. Krystalicznie czysta rzeczka swój początek zawdzięcza źródłom wybijającym z jaskini Istállóskői pod szczytem Istallós-kő. Dodatkowo zasila ją kilka wywierzysk oraz boczne dopływy, tworzące urokliwe kaskady.

Owa jaskinia jest dostępna dla turystów, oprócz niej znajdziemy tu kilka wodospadów i śródleśnych stawów, w których „kotłuje” się od ryb. Na te w wodzie można sobie tylko popatrzeć, bo dolina znajduje się pod ochroną. Ryby tak tu sępią pokarm, że wystarczy podejść do wody by całymi ławicami zjawiły się u naszych stóp. Mimo to smakosze ryb będą i tak tu w raju. Kilka niewielkich barów serwuje tu wyśmienite ryby, w tym przepyszne pstrągi, jeszcze gorące i prosto z wędzarni.

Przed doliną znajduje się duży bezpłatny parking, bardziej leniwi mogą wykupić wjazd samochodem, ale jest to bez sensu, gdyż wjedziemy tylko jakieś pół kilometra, dalej i tak musimy udać się pieszo. Oczywiście warto to zrobić, bo dolina jest bardzo urocza. Jednak mamy tu też dodatkowe możliwości, bo spacer można połączyć z przejazdem wąskotorówką, która również wozi turystów przez dolinę.

Przy stacyjce Hálasztó znajdziemy Muzeum Leśnictwa, z ekspozycją starych maszyn i narzędzi wykorzystywanych w leśnictwie, jak również możemy zobaczyć słynne tutaj konie w stadninie lipicanów. Najmłodsi mogą też podglądać leśne zwierzęta w specjalnej zagrodzie pokazowej. Jeżeli chcemy tu spędzić więcej czasu, to można ze sobą zabrać jakąś kiełbaskę na patyk, gdyż wyznaczono tu bardzo dużo miejsc piknikowych z miejscami na ognisko i przygotowanym opałem.

GPS: 48.09063, 20.40086

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *