Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Wrocławia rozpoczęło wielkie sprzątanie strychów zamieszkałych latem przez nietoperze. Szczególnym przedmiotem zainteresowania są strychy kościołów i innych budynków na których latem znajdowały się kolonie rozrodcze podkowca małego. Choć nietoperze nie są kłopotliwymi lokatorami, to jednak pewną niedogodnością ich sąsiedztwa może być guano (odchody nietoperzy) zbierające się pod koloniami. Jesień to najodpowiedniejsza pora na takie porządki. Nietoperze opuściły już swoje letnie schronienia i przeniosły się do miejsc gdzie zapadną w sen zimowy. Można rozpocząć porządkowanie strychów bez ich niepokojenia.
Do tego roku sprzątanie cennych nietoperzowych strychów odbywało się tradycyjnymi sposobami, tzn. za pomocą zmiotki i łopaty. Metoda ta była dosyć pracochłonna. W ramach realizowanego projektu „Ochrona podkowca małego w Polsce” usuwanie guana wykonywane jest za pomocą odkurzacza przemysłowego zainstalowanego na samochodzie terenowym z agregatem prądotwórczym, a na poddasze ciągnięty jest jedynie wąż ssący.
Od połowy listopada grupa chiropterologów, wyposażona w taki odkurzacz, jeździ po południowej Polsce. Celem ekspedycji jest docieranie do wybranych obiektów i sprzątanie guana. Akcja ta będzie kontynuowana w przyszłych latach.
Podkowiec mały jest cennym gatunkiem nie tylko ze względów przyrodniczych. W celu jego ochrony w wielu karpackich świątyniach wykonano remonty (naprawa więźby dachowej, wymiana pokrycia na blachę miedzianą, instalacja platform zatrzymujących guano). Sprzątanie strychów także przyczynia się do utrzymania tych obiektów w dobrym stanie.
Projekt „Ochrona podkowca małego w Polsce” jest finansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
więcej informacji o projekcie www. podkowiec.pronatura.org.pl/ue
ŹRÓDŁO: Portal Karpaty.Travel.Pl